Ucieczka z Dannemory | Prawdziwa historia w reżyserii Bena Stillera

Ucieczka z Dannemory
fot. HBO

Ucieczka z Dannemory to miniserial opowiadający o ucieczce dwóch morderców z jednego z najlepiej strzeżonych więzień w stanie Nowy Jork. Historię opartą na faktach, zaprezentowała gwiazdorska obsada w reżyserii Bena Stillera. Zatem, co można powiedzieć o produkcji HBO?

Szóstego czerwca 2015 r. o godzinie 5.17 skazani na dożywocie Richard Matt i David Sweat zniknęli z zakładu karnego w Dannemorze. Całe miasteczko, lokalne władze oraz pracownicy więzienia zadawali sobie to samo pytanie: jak mogło do tego dojść? Świetnie strzeżone więzienie znane było z rygorystycznych zasad oraz barku możliwości na jakąkolwiek komunikację ze światem zewnętrznym. Odpowiedź jest więc prosta – ta dwójka musiała mieć pomoc od kogoś, kto był na wolności. Od kogoś, kto doskonale wiedział o idealnym planie ucieczki do Meksyku. Policja zaczęła zagłębiać się w codzienność, zarówno więźniów jak i w pracowników. To co odkrywają, staje się wielką hańbą dla więzienia.

Ucieczka z Dannemory
fot. HBO

Zaskakujące odkrycie

Jedną z pracownic więzienia była Tilly Mitchell. Szefowa działu krawieckiego, w którym pracowali David oraz Richard. Znudzona, zamężna, starsza kobieta wdaje się w romans z osadzonymi. Zafascynowana jest szczególnie młodym Davidem; gdy ten zostaje przeniesiony do innej pracy, cierpi i tęskni za młodym kochankiem. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że mężczyźni manipulują nią i wykorzystują do własnych celów. Richard obiecuje jej wspólne, piękne życie w Meksyku. Jedyne, co kobieta musi zrobić, to przemycić potrzebne rzeczy do wykopania podziemnego tunelu oraz stawić się w noc ucieczki przy kanale, przez który wydostaną się Richard i David. We trójkę mieli pojechać autem Tilly w kierunku granicy. Sprawy się jednak skomplikowały…

Ucieczka z Dannemory
fot. HBO

Ucieczka z Dannemory stawia na dokładny zarys psychologiczny postaci

Serial skupia się na życiu prywatnym Tilly oraz jej męża Lyle’a. W trakcie seansu możemy doskonale poznać przeszłość kobiety oraz dowiedzieć się więcej o jej małżeństwie. Ma to pomóc widzowi w rozumieniu jej czynów. Tilly szybko się nudzi, potrzebuje nowych emocji, dlatego tak łatwo wdaje się w romans. Lyle natomiast jest w pełni oddany żonie – wierny i kochający. Serial pokazuje również przeszłość dwóch uciekinierów, która jest mocno zaskakująca.

Ucieczka z Dannemory
fot. HBO

Gra aktorska jest na wysokim poziomie

Ucieczka z Dannemory może pochwalić się wspaniałą obsadą. Aktorzy doskonale wczuli się w swoje postacie i ich problemy. Patricia Arquette (trzy wygrane w kategorii: najlepsza aktorka w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym), Paul Dano oraz Benicio del Toro wywiązali się wspaniale ze swoich ról. Fabuła wciągała, chociaż miejscami było zbyt dużo faktów do przyswojenia. Odcinek skupiający się na samej ucieczce więźniów zdecydowanie prezentował bardzo wysoki poziom. Jest to niesamowita historia, którą żyła cała Ameryka, a serial dobrze odwzorował zaskakujące wydarzenia. Warto zwrócić na niego uwagę.