Seriale i filmy HBO, które warto znać

0
563

Działająca od nieco ponad 20 lat stacja kablowa HBO doczekała się kilku programów oraz platformy umożliwiającej oglądanie treści na życzenie. Znakiem rozpoznawczym tej marki stały się wysokobudżetowe produkcje telewizyjne oraz seriale i filmy, które zyskują uznanie nie tylko widzów, ale także krytyków. Które z nich doczekały się największej ilości nagród i dlaczego warto znać seriale i filmy produkcji HBO?

To nie telewizja, to HBO

Hasło reklamowe, które kilka lat temu gościło na większości bilbordów w dużych miastach, doskonale oddaje charakter produkcji sygnowanych nazwą HBO. Przez dekady stacja, dzięki przemyślanym decyzjom, zyskała sobie wierne grono odbiorców, którzy docenili jakość oferowanych przez kanał seriali i filmów. HBO słynie przede wszystkim z seriali, a wiele z nich zyskało miano już kultowych. Jednym z pierwszych sukcesów marki był serial „Seks w wielkim mieście”, który do dziś uchodzi za ciekawą, ale jednocześnie wywołującą dyskusję produkcję. Aż 21 nagród Emmy (tzw. telewizyjnych Oscarów) doczekał się kolejny hit stacji, czyli gangsterski serial „Rodzina Soprano”. Sporo kontrowersji wywołała też „Kompania Braci”, której kilka odcinków wyreżyserował Tom Hanks oraz „Rzym”, który zapoczątkował modę na seriale osadzone w realiach starożytności. W ostatnich latach wyniki oglądalności zdominowały produkcje fantasy, czyli „Czysta krew” oraz superprodukcja „Gra o tron”. Wśród nowych seriali HBO prym wiedzie „Westworld” (który w przyszłości, według zapewnień stacji, ma zastąpić zmierzającą ku końcowi „Grę o tron”) oraz „Wielkie kłamstewka” z Nicole Kidman i Reese Witherspoon w rolach głównych.

Polskie produkcje HBO

HBO, które dostępne jest m.in. w ofercie operatorów współpracujących z https://telewizjaswiatlowodowa.pl/telewizja-swiatlowodowa, coraz częściej inwestuje też w rodzime produkcje. I wcale nie ogranicza się to tylko do emitowania polskich filmów fabularnych, ale przede wszystkim do produkcji polskich seriali. Pierwszym z nich był emitowany w latach 2011-2013 serial psychologiczny „Bez tajemnic”, w którym główną rolę zagrał uznany aktor Jerzy Radziwiłowicz. W ostatnich latach sporym zainteresowaniem cieszył się political fiction „Pakt” z Marcinem Dorocińskim oraz „Wataha” – produkcja opowiadająca o strażnikach granicznych z Bieszczadów. Obecnie polskie HBO planuje pracę nad adaptacją „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka. Według zapewnień, w serialu mają wystąpić Robert Więckiewicz i Cezary Pazura.

Nie same seriale

HBO coraz chętniej produkuje filmy fabularne. Rocznie powstaje co najmniej kilka filmów marki (większość z nich, podobnie jak seriale, ma taką samą datę premiery w Polsce, jak w USA). Produkcje są dość często powtarzane – zarówno na kanale głównym HBO, jak i na HBO 2 i HBO 3 oraz na bliźniaczym Cinemaxie. Jakie filmy HBO zyskały największy rozgłos? Pierwszym, wywołującym sporo kontrowersji był film „Na żywo z Bagdadu”, opowiadający o wojnie w Zatoce Perskiej z perspektywy dziennikarzy pracujących nad telewizyjnym materiałem. Wśród licznych długometrażowych filmów na uwagę zasługują na pewno „Szare ogrody” (historia nieco zapomnianych kuzynek Jackie Kennedy), opowieść o romansie Ernesta Hemingwaya z dziennikarką Marthą Gellhorn („Hemingway i Gellhorn”), „Jack, jakiego nie znacie”, „Temple Grandin” oraz „Odruch serca”.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments