Podły, okrutny, zły – czyli wszystkie twarze Teda Bundy’ego [recenzja]

Film Podły, okrutny, zły opowiada o losach Teda Bundy’ego – legendarnego, seryjnego mordercy. Wszystkie zdarzenia widzimy z perspektywy jego dziewczyny Liz, która do końca nie wierzyła w jego zbrodnie. Wciągająca opowieść o niebezpiecznym, a jednocześnie szalenie inteligentnym szaleńcu, grasującemu w USA na nowo pokazała prawdziwe fakty z jego życia.

Postać Teda Bundny’ego

Theodore Bundy (Zac Efron) jest zdolnym studentem prawa, a jednocześnie niebezpiecznym dla otoczenia mordercą. Mimo oskarżeń dotyczących okrutnych morderstw kobiet płynących pod jego adresem, mężczyzna utrzymuje, że jest niewinny. Historia, którą żyli mieszkańcy Stanów Zjednoczonych działa się w latach 1974-89. W tym czasie Ted Bundy przebywał w kilku więzieniach, dwa razy udało mu się uciec. Mężczyzna został skazany na karę śmierci – krzesło elektryczne. Udowodniono mu 30 morderstw kobiet w kilku stanach. Mimo widocznych zarzutów wiele osób nadal wierzyło w jego niewinność, bo nie tylko miał urok osobisty, lecz perfekcyjnie umiał manipulować ludźmi. Zac Efron – kiedyś gwiazda High School Musical, a w filmie Podły, okrutny, zły wystąpił po raz pierwszy w zupełnie odmiennej roli. Aktor nie tylko wizerunkowo bardzo przypomina legendarnego, amerykańskiego mordercę, lecz także idealnie pokazuje każdą maskę przestępcy. Jedną z pierwszych osób, które nie mogły uwierzyć, że Bundy jest winny, była jego dziewczyna Elizabeth Kendall (Lily Collins). Na co dzień troskliwy partner – jest ideałem dla zakochanej w nim samotnej matki. To z jej perspektywy widzimy działania głównego bohatera.

Wizja reżysera

Reżyserem filmu jest Joe Berlinger, który stworzył także dokument na platformie Netfilx – Rozmowy z mordercą: taśmy Teda Bundyego. Fragmenty nagrań z rozmów z Bundym można zobaczyć w kinowej produkcji. Liz ( Lily Collins) odgrywa w thrillerze dość istotną rolę, na początku poznajemy niepewną siebie kobietę po przejściach. Kiedy na jej drodze pojawia się przystojny Ted, kobieta staje się szczęśliwa i nie wyobraża sobie bez niego życia. Mężczyzna świetnie sprawdza się w roli przyszywanego ojca dla jej córki Molly, co dodatkowo usypia jej czujność. Jednak codzienność Elizabeth stopniowo zmienia się w koszmar, kiedy Ted zostaje aresztowany i trafia do więzienia. Bez wątpienia przełomowe sceny rozgrywają się w sądzie, gdzie odbywa się transmitowany w telewizji proces seryjnego mordercy. W jego trakcie pokazane zostają dowody i szczegółowe informacje dotyczące okrutnych zbrodni Teda, który szybko odnajduje się w świecie mediów. Reżyser przedstawił Teda w sposób naturalny, zgodny z prawdą, odwzorowując archiwalne nagrania z procesów i wywiadów szaleńca.

Warto zobaczyć?

Film bez wątpienia wciąga od samego początku. Rzadko seryjny morderca jest gwiazdą, która potrafi o siebie zawalczyć, mimo obciążających dowodów. W produkcji pojawiają się także urywki ze szczegółami poszczególnych zbrodni. Mimo że film powinien wydawać się mroczny, to Berlinger przedstawił postać Bundy’ego w zupełnie inny, nieoczekiwany sposób. Na pewno pokazano w produkcji wyjątkową zdolność manipulacji ludźmi – obecność tłumu wielbicielek, zaślepionych przystojnym mężczyzną, który według nich jest niewinny.

Z całą pewnością portret legendarnego mordercy przedstawiono w filmie w wyjątkowo dokładny sposób. Zac Efron dobrze sprawdził się w roli szaleńca, który do końca stara się przekonać wszystkich o swojej niewinności. Jego była dziewczyna Lily początkowo wierzyła, że morderca jest niewinny, z czasem jednak zrozumiała swój błąd.

W filmie nie zabrakło znanych i cenionych aktorów – Zac Efron, Lily Collins, John Malkowich (rola sędziego), Jim Parsons (prokurator z Florydy). W produkcji wystąpił także muzyk z zespołu Metallica – James Hetfield (oficer Bob Hayward). Podły, okrutny zły to ciekawa propozycja dla fanów kryminału i filmów biograficznych, ponieważ oba te gatunki łączy w sobie produkcja w reżyserii Joego Berlingera.