Dlaczego Peaky Blinders to jeden z najlepszych seriali?

3
14053
Peaky Blinders
fot. BBC

Peaky Blinders jest to serial o losach gangsterskiej rodziny, która istniała w Birmingham podczas dwudziestolecia międzywojennego. Na czym polega fenomen tej historii?

Kim są Peaky Blinders?

Był to gang działający po I wojnie światowej w robotniczym miasteczku Birmingham. Na czele ugrupowania stał Thomas “Tommy” Shelby, który wraz ze swoją rodziną, miał zakład bukmacherski, który cieszył się dużą popularnością w mieście. Pod przykrywką legalnego interesu szef gangu chciał rozszerzyć swoją działalność na większe terytorium. Chciał poprawić swój status społeczny. Podporządkował sobie całe miasto, każdy musiał słuchać rozkazów Peaky Blinders, ludzie drżeli przed gniewem mściwych i brutalnych członków gangu.

Peaky Blinders
fot. Netflix

Historia Peaky Blinders nie została wymyślona

Reżyser serialu – Steven Knight znał historię gangu kryminalistów działających na początku lat 20. w Birmingham od swoich rodziców. Jego matka była posłanką gangsterów, natomiast wujek był jednym z członków gangu. Byli to młodzi, elegancko ubrani mężczyźni, noszący kaszkiet z wszytą w niego żyletką. To nakrycie głowy było ich znakiem rozpoznawczym oraz jedną z broni, którą nosili zawsze na sobie. Knight postanowił się podzielić niesamowitą historią Peaky Blinders oraz wprowadzić widzów w klimat zepsutego brudnego miasta, które jest planem akcji potyczek gangsterskich.

Wszystko zostaje w rodzinie

Najbliższymi pomocnikami Tommy’ego byli jego bracia: Arthur, John i Finn oraz jego ciotka Polly Gray. To do klanu Shelbych należało podejmowanie najważniejszych decyzji. Rodzina cieszyła się uznaniem i szacunkiem. Wystarczyło tylko, że przedstawili się: Shelby, a już schodzono im z drogi. Wymierzali sprawiedliwość według własnego uznania oraz dążyli do osiągnięcia zamierzonych celów. Nie byli typową rodziną, jednak na swój sposób dbali o siebie i swoje interesy.

Peaky Blinders
fot. tumblr

Bohaterowie zmagali się z traumą wojenną

Ważnym aspektem tej historii jest psychika bohaterów. Na różny sposób radzą sobie z przeżyciami. Bracia Shelby oraz wiele innych mężczyzn walczyło na froncie oraz było we Francji. Niestety, z wojny nie wrócili tacy sami. Traumatyczne wspomnienia, koszmar wojny oraz utrata bliskich odbiły się na powojennym życiu. Thomas’a poznajemy jako twardego, niewzruszonego mężczyznę, który ma niezmienny, kamienny wyraz twarzy. Każdy kto znał go przed wojną mówi, że stary Tommy nigdy nie wrócił z Francji. Jego miejsce zajął człowiek beznamiętny, z martwymi oczami i duszą.

By order of the Peaky Blinders

Serial to absolutny majstersztyk. Scenariusz jest napisany bardzo dobrze. Sprawnie wplecione wątki miłosne nie rażą swoim romantycznym wydźwiękiem, są natomiast idealnym uzupełnieniem akcji. Nie jest to serial, który ciągnie się w nieskończoność. Każdy sezon opowiada pewną historię, która rozwija się w ciągu 6/7 odcinków. Widz zostaje wchłonięty w gangsterski, zamknięty świat. Podgląda poczynania bohaterów, daje się wciągnąć w akcję. Dialogi oraz niektóre powiedzenia są niemalże kultowymi zwrotami (czy ktoś policzył ile razy w serialu pada słowo fookin? Wypowiedziane oczywiście z soczystym twardym irlandzkim akcentem). Każda postać wyróżnia się, zarówno pod względem wyglądu zewnętrznego jak i charakteru. Jest to niemały wyczyn, ponieważ serial liczy (na razie) 4 sezony.

Peaky Blinders
fot. BBC

Obsada jest dobrana perfekcyjnie

W pierwszej kolejności trzeba zacząć od sprawcy całego zamieszania – Thomasa Shelby’ego, którego gra onieśmielający Cillian Murphy. Właśnie to określenie idealnie opisuje całą postać, w którą wcielił się aktor. Tommy przez cały czas trwania serialu nie zmienia swojego zachowania. Opanowany, twardy i zdecydowany. Głos ma głębię, która hipnotyzuje. Sam Murphy wypowiadał się w wywiadzie, że rola w Peaky Blinders to rola najtwardsza z jaką przyszło mu się zmierzyć. Ogromne brawa za stworzenie tak niesamowitej postaci, która nazywana jest Ojcem Chrzestnym Birmingham. W dalszej kolejności plasują się bracia Tommy’ego. Paul Anderson, wcielający się w rolę Arthura (ten głos szaleńca!) oraz Joe Cole, czyli John (akcent!). Wywiązali się świetnie z ról gangsterów z krwi i kości. Zachwycająca kobieta Peaky Blinders – ciotka Polly, czyli Helen McCrory to klasa sama w sobie. W kolejnych sezonach pojawiają się tacy znani aktorzy jak: Tom Hardy (postać Alfiego Solomonsa) czy Adrien Brody (Luce Changretta – przeciwnik Thomasa) oraz wiele wiele innych.

Peaky Blinders
fot. BBC

Red Right Hand

Mówiąc o walorach artystycznych serialu Peaky Blinders nie można zapomnieć oczywiście o muzyce. Jest to jeden z najlepszych soundtracków w serialu oraz jedna z najlepszych piosenek otwierających serial. Oprawa muzyczna jest idealnie wpasowana w rozwój akcji, pomimo że jest piosenki są współczesne i nieodpowiadające czasom w jakich odbywała się historia.

Peaky Blinders – serial idealny

W tym serialu nic nie jest przypadkowe. Wspaniała scenografia, kostiumy (!!!), zdjęcia, aktorstwo, muzyka, reżyseria oraz fabuła są na najwyższym poziomie. Steven Knight zapowiedział, że chciałby, aby serial miał 7 sezonów i zakończył się z ogłoszeniem rozpoczęcia II wojny światowej. A więc nie pozostaje nic innego, jak fanom czekać na kolejne odcinki oraz tym, którzy nie mieli jeszcze tej przyjemności, aby poznać członków Peaky Blinders, dać się porwać historii od pierwszego odcinka.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
3 lat temu

Nie zgadzam się z opinią. Serial totalnie beznadziejny! Główny bohater drewno totalne. Muzyka okropna nie pasujàca. Przekleństwa, dziwki i narkotyki nic więcej, nie polecam!

Katersik
Katersik
1 rok temu

Ty dorga OLU, to idz świnkę PEPE oglądaj, nie dla Ciebie seriale dla dorosłych. Serial zajebisty mega, polecam !!

Katersik
Katersik
1 rok temu

Ty Droga Olu idź oglądaj świnkę Pepe, Serial nie dla dzieci. Serial mega fajny i klimatyczny POLECAM !