10 najlepszych piosenek otwierających seriale

10 najlepszych piosenek otwierających seriale

Często o tym, czy zabierzemy się za nowy serial, decydujemy już po pierwszych  kilku minutach. W tym czasie, który nazywa się intrem, powinien znaleźć się charakter i klimat danej produkcji filmowej, obudowany w dźwięki spełniające te same warunki. W swojej liście przyjrzałem się tym, w którym tymi dźwiękami są piosenki spełniające tę rolę.

10 najlepszych piosenek otwierających seriale

Przyjaciele (1994-2004) – The Rembrandts – I’ll be there for you

Utwór poza tym, że otwierał wszystkie 236 odcinków Przyjaciół, to jeszcze był pierwszym singlem promującym trzeci album The Rembrandts. Podczas pisania tekstu I’ll be there for you pomagali producenci serialu, czyli David Crane i Marta Kauffman. A teraz pytanie, na które i tak znam odpowiedź. Czy Wy też klaszczecie w 0:17?

Peaky Blinders (2013-) – Nick Cave And The Bad Seeds – Red Right Hand 

Wspaniale wkomponował się w obraz brudnych, mrocznych, brytyjskich ulic lat 20. Utwór promował ósmy album grupy. W filmografii został wykorzystany także w trzech częściach filmu Krzyk.

Sons of Anarchy (2008-2014) – Curtis Stigers & The Forest Rangers – This Life

Serial to handel narkotykami, strzelaniny i gangi motocyklowe – właśnie to wszystko mam przed oczyma słuchając tego bluesowo-rockowego grania. Idealnie przenosi w gangsterskie porachunki w Charming Town. Warto dodać, że utwór został napisany specjalnie na potrzeby serialu.

39 i pół (2008-2009) – Feel – No Pokaż Na Co Cię Stać

Przez całe trzy sezony serialu Darek Jankowski (Tomasz Karolak) próbował dorosnąć i jak w tytule piosenki, pokazać na co go stać. Niestety stać go było na nie wiele, ale właśnie dzięki temu serial tak dobrze przyjął się w telewizji.

True Detective (2014-) – Leonard Cohen – Nevermind

Drugi sezon serialu nie powtórzył wielkiego sukcesu pierwszego, ale za to intro wyszło o wiele lepiej. Możemy tam usłyszeć Leonarda Cohena, który w mroczny i niepokojący sposób czyta swój wiersz.

Zwariowany świat Malcolma (2000-2006) – They Might Be Giants – Boss of me

Sam utwór niepoukładany, w połowie wykrzyczany, i do wytrzymania tylko przez chwilę – czyli jest dokładnie taki sam jak chłopaki ze Zwariowanego świata Malcolma. 

Świat według kiepskich (1999-) – Big Cyc – Świat Według Kiepskich

Ta piosenka mówi wszystko o serialowej rodzinie mieszkającej pod adresem ćwiartki 3/4. Album, z którego pochodzi utwór, został wydany rok po premierze serialu i nosi dokładnie taki sam tytuł. Zmieściło się na nim 13 kawałków i 8 monologów serialowego Ferdka Kiepskiego (Andrzeja Grabowskiego).

Atlanta (2016-) – Wszystkie 

W serialu Donalda Glovera (Childish Gambino) w każdym odcinku intro i utwór mu towarzyszący się zmieniają. Za każdym razem jest to jakiś hip-hopowy kawałek, który świetnie wpasowuje się w scenę i cały klimat serialu o raperach próbujących przebić się na rynku muzycznym.

Vinyl (2016) Sturgill Simpson – Sugar Daddy

W piosence dość oklepany, ale jak dla mnie zawsze mile widziany dualizm: autor śpiewa o kobietach czy narkotykach? Tak czy inaczej, obie opcje występują w serialu. Jest jeszcze alkohol, seks i szybkie samochody a wszystko rozgrywa się w latach 70. w Nowym Jorku.

CSI: Kryminalne zagadki Miami (2002-2012) – The Who – Won’t Fooled Again

Z pewnością klasyk napisany przez Peta Townshenda skusił wiele osób do obejrzenia serialu. W końcu The Who nie mogą otwierać jakiejś pierwszej lepszej produkcji.

Piszcie w komentarzach jakie utwory dodalibyście do listy 10 najlepszych piosenek otwierających seriale!