Od Deszczowej piosenki aż po La La Land | lista najlepszych musicali

Musicali
fot. YouTube

Musicale są wyjątkowo specyficznym gatunkiem filmowym. Albo się je kocha, albo nienawidzi. Jednak specjalnie dla miłośników tego typu filmów, prezentujemy listę najlepszych musicali.

Grease 

Tego tytułu nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi musicali. Kultowy obraz z 1978 roku, w którym zakochał się cały świat. To historia Danny’ego oraz Sandy, którzy zakochują się w sobie podczas wspólnych wakacji. Jednak ich wakacyjna miłość nie kończy się. Okazuje się, że młodzi trafiają do jednej szkoły. Zakochani są swoimi przeciwieństwami, przez co ich uczucie zostaje wystawione na wiele prób. Wspaniała muzyka, choreografia oraz kostiumy. Film o licealistach, którzy mają prawdziwe problemy. Jeśli chodzi o piosenki, to są one kultowymi musicalowymi piosenkami (You’re The One That I Want albo Summer Nights) mocno wpadającymi w ucho.

Deszczowa piosenka

Jest to niewątpliwie najlepszy musical wszech czasów. Historia dzieje się w Stanach Zjednoczonych, pod koniec ery kina niemego. Dotychczasowe gwiazdy filmowe muszą odnaleźć się w nowej metodzie w kinematografii – dźwięku. Dla wielu będzie to wielkie wyzwanie, ponieważ udźwiękowienie nie wybacza nawet najmniejszego problemu z wymową lub głosem. Niezapomniane role takich aktorów jak: Donald O’Connor, Gene Kelly, Debbie Reynolds oraz Jean Hagen. Nie ma również chyba osoby, która nie kojarzy słynnej sceny tańca w deszczu. Sztandarowa pozycja nie tylko dla takiego gatunku jak musical, ale dla całej historii filmu.

La La Land

Głośny musical z 2016 roku z Emmą Stone oraz Ryanem Goslingiem. Obsypany nagrodami – 43 nagrody oraz 46 nominacji. Zrealizowany w duchu złotej ery musicali. Wspaniała historia Mii i Sebastiana. Mia jest początkującą aktorką, która czekając na swoją szansę w Hollywood, pracuje jako kelnerka. Natomiast Sebastian jest muzykiem jazzowym, który gra w zwykłej restauracji. Ich wspólne spotkanie rozpali w nich nie tylko miłość do siebie, ale i również chęć walki o marzenia. Jednak gdy sukcesy zaczynają przychodzić, brak czasu na pielęgnowanie uczucia daje się we znaki. Wzruszająca historia, którą trzeba zobaczyć i… posłuchać.

Chicago

Chicago było to wielkie musicalowe zaskoczenie 2002 roku.  Historia opowiadająca losy Roxie Hart – kobiety, która marzy o wielkiej karierze. Jej inspiracją oraz wzorem jest Velma Kelly, która podbiła całe Chicago dzięki morderstwu męża i siostry. Roxie również zabija swojego kochanka i tym samym trafia do tego samego więzienia, w którym znajduje się Velma. Sprawą Roxie zajmuje się adwokat Billy Flynn, który umie manipulować mediami i postanawia wybronić oraz poprowadzić karierę kobiety. Świetny musical z gwiazdorską obsadą: Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones, Richard Gere oraz Queen Latifah.

Skrzypek na dachu

Nagrodzona trzema Oscarami ekranizacja najsłynniejszego musicalu. Historia dzieje się w małym żydowskim miasteczku Anatewka. Mieszka w nim Tevye, dla którego najważniejsza jest żydowska tradycja i kultura. Tevye jest ojcem trzech córek, które zamierza wydać za mąż. Sam chce znaleźć i zaakceptować przyszłych zięciów. Jednak będzie się wahał pomiędzy szczęściem córek a wieloletnią tradycją, w której sam został wychowany. Film absolutnie kultowy, chyba każdy zna melodię If I were a rich man (…Yubby dibby dibby dibby dibby dibby dibby dum). Wspaniała rola Chaima Topola! Wiedzie prym w listach najlepszych musicali.

Moulin Rouge!

Urzekająca historia o uczuciu łączącym ubogiego pisarza Christiana i gwiazdę najpopularniejszego klubu nocnego w Paryżu Moulin Rouge, prostytutkę Satine. Kobieta nie chce być tancerką, marzy by zostać prawdziwą aktorką. Bogaty adorator postanawia jej pomóc, ale w zamian za całkowite oddanie się w jego ręce. Satine musi wybierać pomiędzy prawdziwym uczuciem a wymarzoną karierą. Wspaniałe role Nicole Kidman oraz Ewana McGregora.

New York, New York

Historia miłości saksofonisty oraz młodej piosenkarki, marzących o wielkiej karierze. Zauroczony jej talentem Jimmy, proponuje wyjazd na wspólne tournee ze znaną orkiestrą. Dzięki niezwykłemu talentowi Francine, zespół zaczyna świecić triumfy. Jednak po jej odejściu podupada. Kobieta nie potrafi wybrać pomiędzy uczuciem do mężczyzny a miłością do muzyki. Odnoszący sukcesy reżyser Martin Scorsese postanowił połączyć siły ze  zdobywcami Oscarów Lizą Minnelli i Robertem De Niro. Była to bardzo dobra decyzja, ponieważ film po dziś dzień jest kwintesencją musicali odbywających się w Nowym Yorku.

Les Misérables: Nędznicy

Adaptacja musicalu na podstawie powieści Victora Hugo urzekła widzów na całym świecie. Historia byłego więźnia Jeana Valjeana, który w przeszłości złamał zasady zwolnienia warunkowego i zniszczył swoje oficjalne dokumenty, od  lat ścigany jest przez bezwzględnego inspektora policji – Javerta. Mężczyzna by się ukryć, zmienia tożsamość, a równocześnie zaczyna odnosić sukcesy. Staje się merem miasta i właścicielem fabryki. Jego pracownicą jest Fantine, która zostaje zwolniona z pracy, gdy wychodzi na jaw, że ma nieślubne dziecko. Jednak Jean Valjean postanawia jej pomóc i obiecuje opiekę nad jej córką Cosette. Historia o niesprawiedliwości ludzkiej, życiu społeczeństwa w XIX-wiecznej Francji i walce o marzenia. Doskonałe role Hugh Jackmana, Russella Crowa, Anne Hathaway, Amandy Seyfriend, Heleny Bonham Carter oraz Eddiego Redmayna. Jeden z najlepszych powstałych musicali.