„Matylda” — premiera nowego serialu historycznego TVP

0
24

Telewizja Polska prezentuje w swojej ramówce kolejny serial historyczny. Tym razem jest to Matylda, produkcja opowiadająca o losach młodej dziewczyny na ziemiach polskich po powstaniu styczniowym. Czy podobnie jak niektóre z dotychczasowych propozycji stacji serial podbije serca widzów?

Telewizyjna premiera serialu Matylda miała miejsce w niedzielę 10 marca o godzinie 20:20 w TVP1. Wcześniej serial zadebiutował na platformie TVP VOD. Produkcja zastąpiła na antenie stacji chętnie oglądaną przez widzów Zatokę szpiegów. Wiele wskazuje na to, że może okazać się kolejnym hitem stacji spod znaku produkcji historycznych.

O czym opowiada serial Matylda?

Fabuła rozpoczyna się w 1878 roku na Lubelszczyźnie. Siedemnastoletnia Matylda Bilińska (Maria Kowalska) jest uczennicą pensji, jednakże daleko jej do bycia pokorną i ułożoną młodą damą. Prawdziwe kłopoty dla niej zaczynają się, gdy zarządzająca pensją madame Kretoczkin (Alona Szostak) przyłapuje dziewczynę na udziale w konspiracyjnych kobiecych zebraniach i czytaniu zakazanej polskiej literatury. W obawie przed zadenuncjowaniem policji Matylda ucieka. Schronienie odnajduje w Brzezinie, majątku Witolda Różańskiego (Dariusz Chojnacki) oraz jego żony, Heleny (Małgorzata Buczkowska). Różański był przed laty przyjacielem ojca dziewczyny i po śmierci stryja panny Bilińskiej został jej prawnym opiekunem. Szybko jednak okazuje się, że w sielankowej z pozoru okolicy na Matyldę może czyhać niebezpieczeństwo…

Echa powstania styczniowego

Na wydarzenia z akcji cieniem rzuca się powstanie styczniowe. Ojciec tytułowej bohaterki, Tadeusz Biliński (Ireneusz Czop), za udział w zrywie został skazany na zesłanie. Jego posiadłość została przekazana Maurycemu Rubinowi (Mirosław Haniszewski), który wydał Bilińskiego carskim władzom. Byłym powstańcem jest również Witold, nad którym obecnie wisi widmo utraty Brzeziny na rzecz Rubina, u którego jest zadłużony. Tymczasem Maurycy dowiaduje się, że goszcząca u Różańskich dziewczyna jest córką Bilińskiego, zaś jej przebywający na Syberii ojciec zdołał uciec. Mężczyzna opracowuje intrygę zawiera układ z Heleną, której w zamian za doprowadzenie do ślubu Matyldy i swojego syna, Michała (Karol Franciszek Nowiński), oferuje umorzenie zaciągniętych przez jej męża długów.

Czy szykuje się nowy hit?

Choć pierwszy odcinek dopiero zawiązał wstępnie fabułę, to niewątpliwie historia może ciekawie się rozwinąć. Większość bohaterów zapowiada się barwnie, a ich wątki, których zalążek mogliśmy ujrzeć w pierwszym odcinku, mają szansę wyewoluować w pełnokrwiste, przyciągające uwagę opowieści. Atutem jest niewątpliwie obsada, w której obok znanych nazwisk możemy ujrzeć również nowe twarze. Z kolei poprzez scenografię i kostiumy twórcy dobrze odwzorowują klimat przełomu lat 70. i 80. XIX wieku na ziemiach polskich, co niewątpliwie może stanowić gratkę dla miłośników kostiumowych produkcji. Telewizja Polska nieraz już udowodniła, że sięgnięcie po wątki z rodzimej historii i wykorzystanie ich w obyczajowej fabule może okazać się kluczem do sukcesu dla stacji. Również nowa produkcja zapowiada się obiecująco i niewątpliwie ma szansę zaskarbić sobie sympatię widzów.

Serial Matylda w reżyserii Krzysztofa Langa liczyć będzie 13 odcinków. Kolejne epizody będą emitowane w każdą niedzielę o godzinie 20:20 w TVP1. Równolegle produkcję można będzie śledzić na TVP VOD.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments