Jak oglądać polskie seriale za granicą? Odblokuj VOD TVP, Ipla, Player!

Jak oglądać polskie seriale za granicą? Odblokuj VOD TVP, Ipla, Player!
Źródło WhitePress

Chociaż tradycyjne oglądanie telewizji nie jest już tak popularne, jak niegdyś, to same programy, filmy i seriale cały czas zdobywają nowych fanów. Wszystko to jest możliwe dzięki podłączeniu do internetu. Powstało wiele stron, które umożliwiają korzystanie z tej rozrywki bezpośrednio na komputerze. Problemy pojawiają się, kiedy chcemy to zrobić poza granicami naszego kraju. Jednak istnieją sposoby, żeby skutecznie odblokować VOD TVP, Ipla, Player i inne!

Dlaczego oglądanie polskich seriali za granicą jest tak problematyczne?

Podstawowym powodem, przez który nie możemy swobodnie oglądać polskich programów za granicami naszego kraju, jest prawo. Każda stacja musi przestrzegać pewnych ustaleń. Umowy licencyjne są bardzo szczegółowo opisane – również pod względem różnych ograniczeń. Jednym z nich jest właśnie brak możliwości oglądania takich kanałów jak: VOD TVP, Ipla, Player w Niemczech czy Norwegii. 

Tłumaczyć to można na dwa sposoby:

  1. Reklamy – większość stacji utrzymuje się przede wszystkim z wyświetlania reklam. Chociaż nie lubimy, kiedy coś nam przerywa ulubiony program, to wciąż trzeba przyznać, że cieszą się one dużą skutecznością. Natomiast za granicą ta metoda traci swój sens. Dlaczego Polak, który już od kilku lat mieszka w Wielkiej Brytanii miałby zainteresować się kupnem produktu, który może dostać tylko w Polsce?
  2. Naruszenie praw – wyświetlanie danego programu w swoim kraju jest stosunkowo proste. Komplikacje pojawiają się w przypadku innych krajów, gdzie tamtejsza stacja telewizyjna może mieć wyłączność na emitowanie danego programu. Dlatego właściciele polskich stacji telewizyjnych niechętnie próbują wpychać się na zagraniczny rynek.

Powstaje pytanie, jak to możliwe, że dostawca dobrze wie, w jakim kraju aktualnie przebywam. Związane jest to bezpośrednio z adresem IP. Jest numer, który został nadany w chwili podpisania umowy. Na jego podstawie dostawca widzi, skąd pochodzi próba podłączenia się. W takim wypadku decyzja o tym, czy zablokować połączenie, czy nie, jest całkiem prosta.

Co można zrobić, żeby oglądać polskie seriale za granicą?

Okazuje się, że sposobów na uzyskanie dostępu do polskich seriali za granicą jest kilka. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Dlatego należy dobrze się zastanowić, jakie właściwie mamy oczekiwania wobec telewizji. Cztery podstawowe sposoby to:

  1. Oglądanie w krajach UE – to najbardziej ograniczona metoda ze wszystkich. Polega na potwierdzeniu u dostawcy, że jesteśmy obywatelami Polski i tam mieszkamy na stałe. Wymaga to dostarczenia niezbędnych dokumentów i ich weryfikacji. Może to potrwać nawet kilka dni. Dodatkowo programy polskie będziemy mogli oglądać tylko i wyłącznie w krajach Unii Europejskiej. Ponadto dotyczy to tylko krótkich wyjazdów. Polacy mieszkający tam na stałe nie mogą z tego skorzystać. Nawet po spełnianiu tych wszystkich warunków, może się okazać, że dostępna oferta będzie niepełna – tylko niektóre kanały będzie można oglądać.
  2. Telewizja satelitarna – jest to najmniej poręczny ze wszystkich sposobów. Wymaga zakupienia całej satelity oraz dekodera. Jest to opcja wyłącznie dla osób, które planują zostać w danej lokalizacji przez dłuższy czas i są przygotowane na tego rodzaju wypadek. Oczywiście nie jest to opcja na oglądanie online z laptopa. Dlatego ludziom podróżującym albo tym, którzy nie używają tradycyjnego telewizora, ta metoda będzie całkowicie bezużyteczna.
  3. Proxy – przypadek dużo prostszy i tańszy od poprzednich. Polega na znalezieniu serwera na terenie Polski, do którego możemy się podłączyć. Dzięki temu nasze IP nie jest widoczne dla dostawcy. Widzi on IP serwera proxy, do którego się podłączyliśmy. Możemy to zrobić z dowolnego miejsca, jeśli mamy dostęp do internetu. Minusem tej opcji jest to, że za każdym razem musimy powtarzać całą procedurę. Dlatego niektórych może to irytować. Jednocześnie w przypadku największych serwisów z serialami, będzie to nieskuteczne.
  4. VPN – jest to najbardziej rekomendowany ze wszystkich sposobów. W błyskawiczny sposób zmieniania nasze IP (trwa to zaledwie kilka seknud). W związku z tym będziemy mieli dostęp do wszystkich polskich programów nawet w VOD TVP, Ipla czy Player będąc za granicąDzięki tej metodzie mamy nie tylko odblokujemy dostęp do upragnionych kanałów, ale też zabezpieczymy nasze połączenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku stream’ów online. Wszystko to jest możliwe dzięki szyfrowanemu tunelowi, przez który nasze połączenie przechodzi.

Jakie są koszty wysokiej jakości VPN?

Z powyższego zestawienia widać wyraźnie, że najskuteczniejszą opcją jest profesjonalny VPN. Jednak z jakimi kosztami wiąże się taka usługa? Tak naprawdę zależy to od firmy, z którą podpiszemy umowę. W niektórych przypadkach może być to spora przepaść. Jednocześnie można zaokrąglić standardowe stawki. Zazwyczaj będą wynosiły około 12$ za jeden miesiąc.

Jeżeli planujemy dłuższy pobyt za granicą, warto pomyśleć o stałym abonamencie. Wtedy stawki będą niższe nawet o 70%! Miesięcznie będzie to około 5 – 8$. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które regularnie oglądają telewizję.

Podsumowanie

Oglądanie polskich seriali za granicą jest osiągalne. Zasadnicze pytanie brzmi, z jakiej metody chcemy skorzystać. W zależności od tego naszych oczekiwań rozwiązania będą się od siebie różnić. Najwygodniejszym bez wątpienia jest VPN. Dzięki niemu w prosty i szybki sposób można uzyskać stały dostęp do najpopularniejszych stacji. Warto również rozważyć abonament, który pozwoli zaoszczędzić spore sumy pieniędzy.

Artykuł partnerski