II wojna światowa na ekranie – wybór subiektywny

0
343
Paragraf 22 II wojna światowa na ekranie
(C): Philippe Antonello/ Hulu

Osiemdziesiąt lat temu wybuchła II wojna światowa. Ten czas ma niebagatelny wpływ na kształt współczesności. Jednocześnie skutkował milionami niewinnych ofiar. Nie dziwi zatem fakt, że wciąż powstają kolejne filmy i seriale, których twórcy próbują zmierzyć się z tą tematyką. Poniżej prezentuję subiektywny wybór filmów i serialu z II wojną światową w tle.

Paragraf 22

Serial opowiada historię Johna Yossariana, amerykańskiego bombardiera, który za wszelką cenę  chce zakończyć swoją służbę. Tytułowy Paragraf 22 to przepis, który daje żołnierzowi możliwość natychmiastowego zakończenia służby wojskowej — na własną prośbę — z powodu choroby psychicznej… Paradoksalnie żołnierz, zgłaszając taką prośbę, udowadnia, że jest poczytalny, a zatem jego wniosek o zwolnienie zostaje rozpatrzony negatywnie.  Serial w komedio-dramatycznej formule obnaża absurdy wojny. Pokazuje, że wojna to zawsze porażka dla obu stron. Zawsze znajdą się ofiary po obu stronach, a najwięcej zyskują tylko ci, którzy potrafią zignorować moralność.

Z dalekiego kraju

Film Krzysztofa Zanussiego, to opowieść o życiu Karola Wojtyły, przyszłego papieża Jana Pawła II. Życie Wojtyły stanowi szkielet do większej opowieści, jaką jest historia Polski i Polaków w XX wieku. Opowiada tragiczne losy uczestników II wojny światowej oraz czasów komunizmu. Doborowa obsada i fakt, że film został nakręcony w języku angielskim, sprawia, że film jest przystępnym dla szerszej publiczności pretekstem do dyskusji o historii Polski.

Katyń

Opowieść o polskich oficerach, którzy na rozkaz Stalina zostali zgładzeni przez sowietów. Akcja filmu dzieli się na dwie linie fabularne. To droga polskich oficerów do dołów śmierci oraz losy ich żon, córek i matek, które niekiedy przez lata czekały na swoich bliskich.  Obraz Andrzeja Wajdy ukazuje dramat życia w kłamstwie, oraz wewnętrzne zmagania bohaterów wobec nowego, totalitarnego ustroju. Film uświadamia, że dla wielu II wojna światowa nie skończyła się w 1945 roku.

II wojna światowa na ekranie

Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara szafa

Chociaż zarówno w powieści C.S. Lewisa, jak i w ekranizacji wątek II wojny światowej pojawia się tylko na początku, to mimo wszystko może pełnić pewną wskazówkę do interpretacji. Czwórka rodzeństwa: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja Pevensie przenosi się z Londynu do domu na wsi, gdzie odkrywają w tytułowej szafie przejście do fantastycznej krainy — Narnii. Dzieci uciekają z deszczu pod rynnę. Biorą udział w wojnie przeciwko siłom zła dowodzonym przez złą czarownicę. Wspiera ich w tym imponujący lew — Aslan i cała masa najróżniejszych, fantastycznych stworzeń. Dzieci zmuszone są do dorośnięcia. Stają przed naprawdę poważnymi wyborami, przeżywają rozpacz, odnoszą porażki i sukcesy. Prawie tak samo, jak mnóstwo innych dzieci, które były uczestnikami i ofiarami II Wojny Światowej.

Arytmetyka Diabła

Film godny uwagi między innymi za całkiem nowatorskie podejście do tematu Zagłady. Nakręcony na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Jane Yolen. Opowiada o nastolatce, która cofa się w czasie do okupowanej przez nazistów Polski. Niedługo po tym trafia do obozu koncentracyjnego.
A zatem mamy do czynienia z fantastyką holocaustową. Twórcy znacznie złagodzili sposób ukazania zagłady. To wszystko, żeby spróbować trafić z przekazem do najmłodszych widzów. Dydaktyczny charakter filmu podkreśla wstęp Dustina Hoffmana, który przed właściwym filmem wyjaśnia cele jego powstania. Wspaniały przykład szkolnictwa które, używając fantastycznych środków, uczy prawdy.

II wojna światowa na ekranie Arytmetyka diabła

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments