Feministyczny przegląd filmów dokumentalnych Netflixa

0
650
Fot. YouTube

Cztery tytuły, które łączy wspólna idea – feminizm. Już samo słowo budzi skrajne emocje. Żeby uniknąć nieporozumień, na potrzeby tego wpisu odrzućmy krzywdzący stereotyp feministki panujący w naszym społeczeństwie. Przyjmijmy definicję feministki, jako kobiety, która po prostu nie godzi się na dyskryminację płciową. A to, jak będzie wyrażać swój sprzeciw, pozostaje jej wyborem.

Feministki: Co sobie myślały?

Dokument powstał w 2018 roku w reżyserii Johanny Demetrakas. Wypowiadają się tam takie postaci jak Judy Chicago czy Jane Fonda i Lily Tomlin, które stworzyły ikoniczny duet w serialu Grace i Frankie. Reżyserka przestawia historie wielu inspirujących i silnych kobiet, które z dumą nazywają siebie feministkami. Bohaterki wypowiadając się w filmie opowiadają o czasach, o których obecnie mówimy druga fala feminizmu. To wtedy swoje początki miały ruchy społeczne na rzecz praw kobiet. W filmie omawianych jest wiele problemów związanych z zakorzenionym w naszej kulturze i przez wielu powielanym błędnym w rozumieniu feminizmu. Kobiety wyznają, że boją się publicznie przyznawać do feminizmu, ponieważ ich znajomi różnie na to reagują. Nie raz spotkały się z odrzuceniem i niezrozumieniem ze strony mężczyzn

Podbić Kongres

Film Rachel Lears przedstawiający zeszłoroczne wybory do Kongresu w Stanach Zjednoczonych. Historia została opowiedziana z perspektywy czterech kobiet startujących w wyborach, które podczas kampanii mierzyły się z licznymi przeszkodami i brakiem zaufania wyborców. Swoją kandydaturą chciały udowodnić, że ich płeć, rasa i pochodzenie w żaden sposób nie definiuje ich jako ludzi. Swoją działalnością pragnęły przemówić w imię każdego Amerykanina i Amerykanki, którzy doświadczają dyskryminacji. Wraz z czterema bohaterkami dokumentu w wyborach do Kongresu w 2018 roku startowało 529 kobiet.

Okresowa rewolucja

Tegoroczny zdobywca Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Film został nagrany w indyjskiej wiosce, gdzie menstruacja nadal pozostaje tematem tabu. Kobiety w tym czasie rezygnują z życia społecznego i edukacji, ponieważ nie mają podstawowych środków higieny. W dokumencie wypowiadają się zarówno młodzi mężczyźni, jak i kobiety. Obie grupy mają trudności z publicznym mówieniem na temat menstruacji. W obliczu niedostatecznej edukacji i braku dostępu do środków higieny grupa kobiet rozpoczyna produkcje podpasek i tym samym daje innym kobietom możliwość normalnego życia.

To ja, Malala

Film powstał w 2015 rokuGłówną bohaterką filmu jest tytułowa Malala – pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet. Malala od zawsze udzielała się społecznie. Już w wieku dwunastu lat przejmowały ją tak poważne problemy jak zakaz edukacji dla kobiet w jej kraju. Jej działania były niezwykle odważne, została za nie nagrodzona licznymi nagrodami. Jednak swoim działaniem ciągle narażała się na ryzyko. W 2012 roku została postrzelona przez talibów i cudem przeżyła napaść. Malala jest niezwykłą osobą, w swoich licznych wystąpieniach często mówi o jej relacji z ojcem, który nigdy w nią nie zwątpił i wraca wspomnieniami do tragicznych wydarzeń. Jest źródłem motywacji do walki dla kobiet na całym świecie. W 2014 roku Malala Yousafzai mając siedemnaście lat została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Na Netflixie jest także dostępny odcinek programu Davida Lettermana Mojego następnego gościa nie trzeba nikomu przedstawiać poświęcony pakistańskiej bohaterce.


Dwóch papieży. Produkcja Netflixa z gwiazdorską obsadą!

Dwóch papieży. Produkcja Netflixa z gwiazdorską obsadą!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments