Festiwal w Cannes odwołany, jednak jest alternatywa!

Po raz pierwszy w swojej 74-letniej historii międzynarodowy festiwal filmowy w Cannes nie odbędzie się. Ku rozczarowaniu tysięcy fanów na całym świecie, organizatorzy nie zdecydowali się na transmisję online. Wpadli natomiast na inny pomysł.

Cannes – sytuacja wyjątkowa

Na samym początku spekulowano jedynie o przesunięciu terminu festiwalu na czerwiec, jednak panująca sytuacja epidemiologiczna na świecie to uniemożliwiła. Dlatego władze festiwalu postanowiły zrekompensować brak imprezy w inny sposób. Thierry Frémaux, dyrektor artystyczny festiwalu, ogłosił, że na początku czerwca poda pełną rozpiskę produkcji, które zakwalifikowały się do tegorocznej edycji. Wybrane obrazy dostaną specjalną adnotację “Selekcja Cannes” oraz będą puszczane na innych festiwalach filmowych (prawdopodobnie w Toronto, San Sebastian lub Busan).

Tegoroczny festiwal w Cannes miał się odbyć 12 maja i ukazać wiele filmowych premier

Od lat jest to wydarzenie, na które z niecierpliwością czeka cały przemysł filmowy. W tym roku najbardziej wyczekaną premierą miał być (co jest całkiem prawdopodobne) najnowszy film Wesa Andersona. The French Dispatch już samym zwiastunem podbił serca wielu kinomanów, ponieważ, jak to zwykle u tego reżysera, mamy wspaniałe ujęcia i obsadę.

Co więcej, liczono również na premierę nowego filmu Christophera Nolana – Tenet. W obsadzie Robert Pattinson oraz John David Washington. Zwiastun wygląda bardzo obiecująco!

Prestiżowy międzynarodowy festiwal filmowy odbywa się od 1946 w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu w pięknym mieście Cannes.

Impreza odbywała się co roku  i gromadziła niezliczoną ilość znanych osób związanych z przemysłem filmowym. Największe emocja wzbudzało przyznanie  Złotej Palmy (Palme d’Or) dla najlepszego filmu. 

W zaistniałej sytuacji, nie pozostaje więc nic innego, jak czekać do czerwca na ogłoszenie listy produkcji!