Czarnobyl: serial a rzeczywistość

0
1182

Czarnobyl to jeden z najlepiej ocenianych seriali w historii, który w niedługim czasie pobił rekord oglądalności. Inspirowany prawdziwymi zdarzeniami, wstrząsający oraz ukazujący nie tylko kulisy największej katastrofy w historii energetyki jądrowej, ale również i cienie człowieka.

Fakty na temat Czarnobyla

Katastrofa czarnobylska, czyli wypadek jądrowy, miał miejsce 26 kwietnia 1986 w reaktorze jądrowym w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przegrzanie reaktora doprowadziło bezpośrednio do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km² na terenach Białorusi, Ukrainy oraz Rosji. Wyemitowana z  reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. Doprowadziło to do  ewakuacji i przesiedlenia ponad 350 000 osób. Czarnobyl stara się przedstawić nam przebieg tych wydarzeń.

Czarnobyl
fot. YouTube

Co w serialu zostało wymyślone?

Wiadome jest, że Czarnobyl nie jest perfekcyjnym odwzorowaniem i wierną kopią wydarzeń z lat 80. ubiegłego wieku. Niektóre kwestie zostały pominięte lub dodane w celu ubarwienia serialu i podniesienia jego atrakcyjności fabularnej. To samo dzieje się z bohaterami. Postać Uliany Chomiuk, która ma reprezentować naukowe środowisko ZSRR, została wymyślona przez scenarzystów. Jednak mimo to, odgrywa ważną rolę w  serialu i wzbudza spore kontrowersje. Wielu widzom nie podoba się ta postać, zważając na jej dość przemądrzałe poglądy.

Kolejnymi postaciami w serialu Czarnobyl, które nie są zgodne z prawdziwymi wydarzeniami, to trzech  likwidatorów. Stanowią jedynie symboliczną reprezentację bohaterów, którzy w rzeczywistości zajmowali się próbą walki ze skutkami katastrofy.

Profesor Walerij Legasow i wicepremier Borys Szczerbina nie lecieli do Czarnobyla razem, jest to jedynie uproszczenie, które zastosowali scenarzyści. Natomiast ich osoby są jak najbardziej rzeczywiste. Samobójcza śmierć Legasowa była odwzorowaniem faktów. Profesor 27 kwietnia 1988 w drugą rocznicę Katastrofy, został odnaleziony powieszony w swoim mieszkaniu w Moskwie przez swojego syna. Jednak nie była to jego pierwsza próba targnięcia się na swoje życie. Rok wcześniej również próbował popełnić samobójstwo zażywając sporą ilość tabletek nasennych. Jednak była to próba nieudana.

Borys Szczerbina zgodnie z przewidywaniem swojego serialowego kolegi Legasowa nie przeżył pięciu lat od wizyty w Czarnobylu (wynik przebywania w radioaktywnym otoczeniu). Natomiast do swojej śmierci wciąż piastował swoje stanowisko w Komitecie Centralnym.

Natomiast jeśli chodzi o ujawnienie prawdy o katastrofie na Procesie Czarnobylskim przedstawiona w serialu przez Walerija Legasowa w rzeczywistości nie miała miejsca.

Zaprezentowana w ostatnim odcinku rozprawa zawiera wiele nieścisłości historycznych. W rzeczywistości oskarżonych i skazanych zostało sześć osób. W serialu są tylko trzy.  Proces miał mieć tylko charakter pokazowy i propagandowy, natomiast prawdziwe wyroki zapadły w Moskwie.

Czarnobyl
Wiktor Briuchanow, Anatolij Diatłow i Nikołaj Fomin na ławie oskarżonych
fot. wiki.czarnobyl.pl/index.php?curid=636

Nurkowie z Czarnobyla

Temat, który przez wiele lat owiany był tajemnicą. Trójka ochotników: Walery Bezpałow, Aleksiej Ananienko i Borys Baranow w serialu pokazani są jako prawdziwi bohaterowie, którzy świadomie oddali swoje życie, po to aby uratować świat. Koordynatorzy akcji ratunkowej szukali wśród ratowników trzech śmiałków, którzy wejdą do zalanych skażoną radioaktywną wodą kanałów, odnajdą zawór i ręcznie przekręcą go, dzięki czemu umożliwią wypompowanie wody. Po tej akcji mieli umrzeć na chorobę popromienną. Ta wersja utrzymywana była przez wiele lat. Aż do 2016 roku, kiedy to na światło dzienne wyszła prawda. Mężczyźni tak naprawdę niczym nie ryzykowali. Dwóch z nich żyje do dziś. Trzeci zmarł w 2005 roku, po przejściu na emeryturę. W serialu Czarnobyl przedstawiono ich w strojach płetwonurków – jednak w rzeczywistości nosili standardowe kombinezony gazoszczelne. Natomiast woda sięgała jedynie do kostek, w jednym miejscu do połowy łydek.

Historia miłosna w serialu Czarnobyl

Wasilij i Ludmiła Ignatenko było to młode małżeństwo, spodziewające się dziecka. Ich historia jest całkowicie prawdziwa i stanowi fundament dla scenariusza. Wasilij był strażakiem, który brał udział w gaszeniu pożaru tuż po wybuchu reaktora. Zmarł wskutek choroby popromiennej.Twórcy serialu opierali się na książce noblistki Swiatłany Aleksijewicz, której pierwszy rozdział napisała  po rozmowie z Ludmiłą. Sceny w serialu zostały wiernie odwzorowane, ale pominięto wiele bolesnych momentów.

Bolesna prawda

Ludmiła pojechała za ukochanym do Moskwy. Przekupiła strażniczkę,by ta pozwoliła jej się zobaczyć z mężem. Kobieta postanowiła również ukryć ciążę. Pomagała swojemu ukochanemu ile mogła, lecz choroba popromienna postępowała szybko. Wasilij nie był w stanie pić, ani niczego przełknąć. Jednak mało co, mogło mu już pomóc. Kontakt z Wasilijem został zredukowany niemal do zera. Leżał w komorze niskociśnieniowej za przezroczystą przesłoną. Kobieta nadal nie słuchała  ostrzeżeń personelu i znajdowała się blisko męża. Mówiono, że z człowieka zmienił się w reaktor. Dwa dni przed śmiercią Ludmiła przy podnoszeniu jego ręki poczuła, jak kość oderwała się od ciała, a kaszląc dławił się swoimi wnętrznościami. Nie było już dla niego żadnego ratunku, ale jego dzielna małżonka pomagała w najgorszych momentach. Wasilija oraz pozostałych zmarłych na chorobę popromienną pochowano w zalutowanych cynkowych trumnach na cmentarzu w Moskwie. Nie pozwolono zabrać ich ciał przez rodziny, bo wciąż były radioaktywne. Dwa miesiące po śmierci męża urodziła dziewczynkę, jednak niemowlę zmarło cztery godziny później z powodu silnego napromieniowania. Przyjęło całą dawkę na siebie. Wbrew obawom lekarzy, kobieta ponownie zaszła w ciąże i urodziła syna. Jednak czarnobylski koszmar prześladuje ją do dziś, jak powiedziała, w snach.

Czarnobyl
fot. YouTube

Czarnobyl to wstrząsający serial

Warto samemu zagłębić się w tę historię oraz jej komplikacje. Serial dobrze pokazuje napiętą atmosferę tamtych wydarzeń i ówczesną politykę ZSRR. Mówi się, że ta premiera pokazała całemu światu tragedię i jej skutki, które kojarzą się z hasłem – Czarnobyl. Serial, składający się z pięciu odcinków, dostępny jest na platformie HBO GO oraz na HBO!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments