Nauka języka niemieckiego — jak uczyć się szybko i skutecznie?

0
97
Style blonde woman sitting at table with books and flag of Germany on yellow background

W dzisiejszym, wielokulturowym świecie, nauka języków jest szczególnie ważna, a także wartościowa. Coraz bardziej popularne stają się kursy online, które można dostosować do własnych potrzeb i preferencji. jednym z najczęściej wybieranych języków jest angielski, a zaraz po nim niemiecki. Od czego zacząć naukę niemieckiego? Jaką formę wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas nauki?

Nauka niemieckiego – od czego zacząć?

Podobnie jak w przypadku pozostałych języków, naukę niemieckiego warto rozpocząć od ustalenia konkretnego celu, do którego będziesz dążył. Pozowali to zachować regularność i sumienność podczas lekcji. Tym celem może być nauczenie się niemieckiego na określonym poziomie, np. B1 czy B2 bądź też opanowanie go w stopniu komunikatywnym (aby móc dogadać się na wyjeździe zagranicznym czy w pracy). Kolejnym krokiem, który warto podjąć jest określenie aktualnego poziomu, na którym się znajdujesz. Aby to zrobić, wystarczy wypełnić test online lub w szkole językowej. Etap ten należy pominąć w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z niemieckim. Ostatnim etapem jest dostosowanie formy nauki czy to będą kursy online języka niemieckiego, czy zajęcia grupowe. Warto dostosować czas nauki do rytmu dnia, dzięki czemu unikniesz sytuacji, w których będziesz zmuszony opuścić zajęcia.

Formy nauki niemieckiego

Obecnie można odnaleźć różne formy nauki języka, które niejednokrotnie dostosowują się do indywidualnych potrzeb uczniów. Jednak wśród najpopularniejszych sposobów warto wymienić:

  • Lekcje z lektorem – jest to bardzo dobre rozwiązanie, w przypadku osób chcących nauczyć się niemieckiego na poziomie komunikatywnym.
  • Naukę samodzielną – metoda, która szczególnie sprawdza się w przypadku indywidualistów. Ogromną zaletą jest możliwość dostosowania czasu i tempa nauki. Wymaga ona jednak dużej samoorganizacji i motywacji.
  • Kursy online np. w 6ka.pl – mogą być prowadzone asynchronicznie bądź w czasie rzeczywistym. Ich zaletą jest również wybór czasu oraz miejsca, a dodatkowo możliwość weryfikacji postępów z prowadzącym. Metodę tą wyróżnia także mnogość ofert, poziomów oraz form prowadzenia zajęć.
  • Naukę w grupie – wymaga dostosowania do określonego planu zajęć. Pozytywną cechą jest wzajemna motywacja uczestników kursu oraz możliwość nawiązania nowych kontaktów.

Podczas wyboru odpowiedniej formy powinnaś/eś kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami odnośnie nauki. Jakie inne elementy pomogą usprawnić naukę języka niemieckiego?

Jak długo trwa nauka języka niemieckiego?

Warto zaznaczyć, że czas nauki języków, w tym niemieckiego opiera się na indywidualnych zdolnościach i predyspozycjach. Prawdą jest, że niektórzy pochłaniają (dosłownie!) nowe słówka i zasady gramatyczne, podczas gdy pozostała część potrzebuje na to zdecydowanie więcej czasu. Językoznawcy zwracają również uwagę na szereg innych przyczyn, od których zależy czas nauki. Wymieniają m.in.:

  • poziom, od którego się zaczyna, a także który pragnie się osiągnąć (zupełnie inny materiał jest potrzebny podczas nauki niemieckiego od podstaw a inny dla zaawansowanych)
  • metody nauki, 
  • jakość wykorzystywanych materiałów, 
  • nastawienie wewnętrzne, wynikające z przyjętego celu. 

Równie ważna jest systematyczność i ilość poświęconego czasu na naukę. Nieocenioną rolę posiada również nauczyciel oraz wybrana przez niego metoda dydaktyczna. Czy istnieją sposoby na usprawnienie nauki języka niemieckiego?

Jak usprawnić naukę języków?

Sprawność nauki języka niemieckiego zależy od wielu czynników. Aby jednak uczenie się przebiegało szybciej — ważna jest systematyczność. Warto poświęcić kilkanaście minut dziennie na powtórzenie materiałów, aby mogły się odpowiednio utrwalić. Równie pomocne może okazać się regularne sprawdzanie postępów, czy to z pomocą nauczyciela, czy testów online. Nic tak nie motywuje, jak osiąganie nawet niewielkich sukcesów. Kursy online niemieckiego można wzbogacić o oglądanie filmów, seriali czy słuchanie muzyki lub podcastów. Dzięki czemu nie tylko osłuchasz się z językiem, ale także nieświadomie przyswoisz praktyczne zwroty. Ostatnim zaleceniem jest różnicowanie sposobów nauki. Warto korzystać z fiszek, nagrań audio czy aplikacji w telefonie.

Najczęstsze błędy popełnione podczas nauki

Popełniane błędów w czasie nauki, może doprowadzić nie tylko do wydłużenia czasu nauczania, a nawet do jego zakończenia. Wśród najpopularniejszych błędów należy wymienić:

  • odkładanie nauki, 
  • rozpoczęcia od zbyt niskiego lub za wysokiego poziomu,
  • nieadekwatne materiały,
  • niedostosowanie metody do własnych predyspozycji, 
  • szybie zniechęcanie się. 

Nauka języka niemieckiego jest procesem indywidulanym. Szybkość oraz przyswajalność materiałów zależy od własnych predyspozycji. Dlatego też warto dostosować formy nauczania i zagłębić się w świat zupełnie innego języka. Wiesz jak to mówią — nowy języka, nowe spojrzenie na rzeczywistość!

Artykuł sponsorowany / reklama
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments