Czy kolekcjonowanie banknotów to dziedzina numizmatyki? Pytania i odpowiedzi

0
670
Czy kolekcjonowanie banknotów to dziedzina numizmatyki? Pytania i odpowiedzi
Źródło: WhitePress

Numizmatyka określana jest jako nauka zajmująca się badaniem monet. Dla banknotów stworzona zostało określenie notafilia – czyli nauka zajmująca się badaniem papierowych znaków pieniężnych oraz banknotów. Choć jest to gałąź poboczna numizmatyki, to przez wiele osób kolekcjonowanie banknotów nazywane jest również numizmatyką, ze względu na większą popularność tego słowa.

Czy istnieje podział banknotów kolekcjonerskich?

Każda osoba rozpoczynająca zbieranie banknotów, podobnie jak w przypadku monet, powinna określić kryteria podczas wyboru elementów do kolekcji. Wybór jest niezwykle szeroki, a kolekcjoner może zdecydować się na:

  • kolekcje jednego nominału
  • kolekcje banknotów z określonego kraju lub nieistniejącego państwa
  • kolekcje z wybranego okresu historycznego
  • kolekcje z motywem przewodnim (kwiatami, egzotycznymi roślinami).

Jak przechowywać banknoty?

Banknoty również narażone są na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, dlatego dla jak najlepszego zachowania ich stanu, konieczne jest odpowiednie przechowywanie. Na skarbnicanarodowa.pl dostępne są specjalne albumy na banknoty, które ułatwiają ich przechowywanie, stanowią skuteczną ochronę i dodatkowo pozwalają na łatwe przeglądanie kolekcji. Innym sposobem jest samodzielne zrobienie miejsca na przechowywanie banknotów z albumu zdjęciowego – wtedy jednak widać tylko jedną stronę banknotu.

Podarte banknoty – czy da się je skleić?

Profesjonalni i doświadczeni kolekcjonerzy nie zalecają sklejania banknotów. O wiele bezpieczniej dla elementu kolekcji jest umieszczenie go w albumie w formie, w jakiej jest. Klej może mieć niekorzystne działanie na banknot i prowadzić do odbarwień.

Co warto wiedzieć o kolekcjonowaniu banknotów?

Nawet jeśli banknoty przechowywane są w albumach, powinny znajdować się z daleka od źródeł ciepła. Optymalna temperatura w pomieszczeniu do nie więcej niż 19 st. Celsjusza. Do albumów oraz klaserów nie powinien docierać kusz, spaliny, owady oraz gryzonie. Niekorzystnie na stan banknotów wpływa również światło z promieniami ultrafioletowymi.

Artykuł partnerski.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments