Ostatnie 18 miesięcy to dla fotografa Macieja Fiszera niezwykle intensywna praca nad pionierskim albumem WHITE & BLACK poświęconym w całości życiu krów, mleku, które od nich dostajemy i ciężkiej ludzkiej pracy.
Maciej Fiszer – absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, związany z poznańskim środowiskiem fotograficznym – mieszka, pracuje, tworzy w Poznaniu. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmuje fotografia pejzażowa oraz fotografia przyrodnicza – przedstawiająca przyrodę dziką oraz przyrodę współczesnego rolnictwa. Fotografuje od połowy lat 90. XX wieku. W swojej twórczości bazuje na fotografii analogowej, diapozytywowej – skłaniającej się ku jak najmniejszej ingerencji (filtry, wtórne kadrowanie) w powstający obraz. Fotograf jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; indywidualnych, zbiorowych oraz (od 2012 roku) autorem stałej ekspozycji w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie – W okamgnieniu. Obrazy z Wielkopolskiej wsi. Jego fotografie były publikowane w specjalistycznej prasie fotograficznej – Foto Pozytyw i innej (m.in. Rzeczpospolita, National Geographic, Twój Styl, Voyage, Wiedza i Życie). W 2004 roku oraz w 2007 był autorem monografii rolniczej Alimentorum Cultor Optimus. Jest autorem zdjęć do wielu częstokroć docenianych kalendarzy – m.in. Wielkopolskiego Kalendarza Rolniczego 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013. Jest autorem albumów fotograficznych, będących pokłosiem zrealizowanych (kilkuletnich) projektów fotograficznych – m.in. Od świtu do zmierzchu (2003), Warta (2006), Metamorphosis (2009), Requiem (2013), Terra (2014), Aeternum (2017).
White & Black
Album WHITE&BLACK to pierwsza artystyczna monografia w całości poświęconą życiu krów i po trosze współczesnej polskiej wsi. Na 204 stronach i 9 alonżach albumu o wymiarach 290/190 mm znalazły się 144 czarno białe fotografie autorstwa Macieja Fiszera wydrukowane w technice tritonu na papierze Munken Ivory 200g/m2. Praca nad albumem trwała 18 miesięcy, podczas których autor zdjęć odwiedził ponad 100 gospodarstw rolnych. Wydawcą albumu jest drukarnia Petit w Lublinie na zlecenie Hochland Polska Sp. z o.o. Projekt graficzny wykonał Andrzej Dobosz. Patronat artystyczny nad wydawnictwem objął Związek Polskich Artystów Fotografików O/Wlkp., a patronat medialny – PIX HOUSE.
Album WHITE & BLACK przedstawia relację człowiek – krowa – człowiek – mleko, mając na uwadze emocje, atmosferę, trud pracy rolnika hodującego krowy i momenty, w których na stole pojawia się mleko czy jego przetwory. Został wypełniony prawdziwymi, nieretuszowanymi zdjęciami – przez wyjątkowego, rzetelnego i zafascynowanego projektem fotografa. Hochland ma szczery szacunek dla swoich partnerów i dostawców – również tych czworonogich. Jesteśmy przekonani, że poruszony w albumie temat nakłoni do refleksji, jak mało szacunku i miłości od nas doświadczają dziś te zwierzęta, na mleku których wyrosły setki pokoleń ludzi. To jednocześnie podziękowanie i głęboki ukłon przed tymi, którzy dzień i noc, w mrozy i upały dbają o te zwierzęta i tym samym o nas – komentuje Jacek Wyrzykiewicz, PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska.
Książkę można zakupić tylko w księgarni Fundacji Pix.House, gdzie czeka 300 numerowanych egzemplarzy. Do każdego albumu dołączona jest odbitka przygotowana do oprawy.