113 projektów zgłoszonych do Talent Roku 2019!

Pix.House - materiały prasowe

Zakończyła się pierwsza część konkursu Talent Roku 2019 organizowanego przez Fundację PIX.HOUSE. Jak informują organizatorzy, do konkursu zgłoszono 113 projektów.

Konkurs stał się częścią festiwalu książek fotograficznych XPRINT. Główną nagrodą jest tytuł TALENT ROKU oraz wydanie małej publikacji / zina fotograficznego, którego premiera odbędzie się na festiwalu.

Do współpracy zaprosiliśmy ekspertów w dziedzinie publikacji fotograficznych. W jury zasiądą: Jan Brykczyński (Sputnik Photos), Krzysiek Orłowski (8991 publishing, Zinteka), Anna Molter (Pix.house). Przygotowaniem publikacji zwycięskiego projektu zajmie się Krzysiek Orłowski – mówi Adrian Wykrota, właściciel Galerii. Interesują nas ciekawe opowieści o człowieku, które są na tyle rozbudowane by mogły zamknąć się w małą publikację / zina.  Czekamy na tematy ważne globalnie – jak procesy społeczne, ale i lokalnie – jak intymne opowieści o Waszych bohaterach. Poruszamy się głównie w nurcie fotografii dokumentalnej – dodaje.

Poprzednimi laureatami konkursu byli: Dawid Żychowicz, Jakub Ochnio, Paweł Piotrowski i Jan Jurczak.

JURY:

Jan Brykczyński – zajmuje się fotografią dokumentalną. Interesują go peryferie naszej cywilizacji, miejsca, w których człowiek zaspokaja swoją potrzebę życia w bliskości z naturą. Rezultatem kilku lat pracy w bojkowskiej wsi w Karpatach jest wydana w 2014 roku książka Boiko (self-publishing). Z kolei za projekt z islandzkich farm otrzymał nagrodę Syngenta Photography Award Professional Commission, dzięki której wydał książkę The Gardener (Dewi Lewis 2015) o uprawach miejskich na świecie. Wystawiał między innymi w Deichtorhallen w Niemczech, Noorderlicht Gallery w Holandii, Musée de l’Elysée w Szwajcarii i Leica Gallery w Warszawie. Studiował na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi, na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Filmowej FAMU w Pradze, a obecnie jest doktorantem wITF w Opavie. Stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego, EPEA, Europejskiej Fundacji Kultury oraz Ministra Kultury. Jest współzałożycielem kolektywu Sputnik Photos, który od ponad dekady realizuje projekty między innymi o republikach radzieckich. Prowadzi warsztaty z fotografii dokumentalnej i jest wykładowcą w ITF w Opavie.

Krzysiek Orłowski – fotograf, edytor, wydawca zinów. Absolwent Wyższej Szkoły Fotografii AFA we Wrocławiu. Obecnie student Institut tvůrčí fotografie w Opavie (Czechy). Założyciel małego wydawnictwa i biblioteki zinów: Zinteka. Poprzednio współtworzył wydawnictwo zinowe 8991publishing.

Anna Molter – kulturoznawczyni. Redaktorka i korektorka tekstów m.in Kruche medium. Rozmowy o fotografii Macieja Frąckowiaka, NIE Adriana Wykroty, Saraha Macieja Moskwy. Kuratorka czytelni książek fotograficznych PIX.HOUSE.

 

Pierwszy etap zakończony

Do konkursu należało zgłaszać projekty fotograficzne (do 20 zdjęć) lub wstępnie opracowany .pdf ze zdjęciami. Jedna autorka/autor mógł zgłosić maksymalnie 2 projekty. Organizatorzy nie oczekiwali gotowego projektu graficznego, ale chcą zobaczyć zdjęcia wstępnie wyedytowane (kolejność, narracja). W zgłoszeniu miały znaleźć się także tekst wprowadzający / opisujący projekt lub teksty, które zostaną wykorzystane przy projekcie zina.

Technika wykonania fotografii była dowolna, jednakże zdjęcia nie mogły być poddane obróbce innej, niż konieczna do stworzenia końcowego obrazu jak najbardziej zbliżonego do oryginału, a w szczególności nie mogły być montażem.

Do konkursu, jak informuje Galeria PIX.HOUSE, zgłoszonych zostało 113 projektów. Jak udało nam się dowiedzieć, zdjęcia przeszły już pierwszą selekcję.

Na konkurs #TalentRoku2019 #zincall wpłynęło 113 projektów. Jury już pracuje w pocie czoła nad pierwszą selekcją 🙂 Dziękujemy za Wasze zgłoszenia. Niech żyje fotografia!

Publiée par Pix.house sur Dimanche 18 août 2019

W finalnym etapie zostanie wybrany jeden projekt, który zostanie wydany w formie Zina (100 egzemplarzy = 50 egzemplarzy dla autorki/autora + 50 do promocji konkursu / partnerów). Publikacja zostanie zaprezentowana na festiwalu książek fotograficznych XPRINT. Przyznamy także 3 wyróżnienia (nagrody książkowe). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 02.09.2019 r. Premiera publikacji planowana jest na koniec listopada 2019 roku – dodaje Wykrota.

Dołącz do Archiwum Społecznego Galerii Pix.House