Znamy zwycięzców Poznańskiej Nagrody Literackiej

0
244
Fot. Przemysław Stanula

Wiesław Myśliwski i Tomasz Bąk laureatami tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej. Pierwszy z nich został tegorocznym laureatem  Nagrody im. Adama Mickiewicza, natomiast Tomasz Bąk otrzymał Nagrodę – Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Nazwisko zwycięzcy poznaliśmy podczas Gali Poznańskiej Nagrody Literackiej, która odbyła się w  środę, 15 maja, w Collegium Maius UAM.

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie, po śmierci Stanisława Barańczaka, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektor UAM. Składa się z dwóch części. Nagrody im. Adama Mickiewicza oraz Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Nagroda im. Adama Mickiewicza przyznawana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Jej wysokość to 60 tysięcy złotych. Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka przyznawana jest za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej dla twórców, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Wysokość nagrody to 40 tysięcy złotych.

Gala Poznańskiej Nagrody Literackiej 2019

Gala rozpoczęła się od przeczytania fragmentów twórczości Mickiewicza i Barańczaka przez fundatorów nagrody. Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki wybrał tekst Stanisława Barańczaka – tłumaczenie utworu Paula McCartneya  “Lat 63”. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaprezentował wczesny wiersz Adama Mickiewicza pt. “Hej, radością oczy błysną”.

W laudacji Nagrody im. Adama Mickiewicza, prof. Bogumiła Kaniewska mówiła o twórczości Wiesława Myśliwskiego:

– Nie mogliśmy wybrać lepiej, bo nie ma wśród polskich pisarzy twórcy godniejszego nagrody Mickiewicza niż Wiesław Myśliwski – rozpoczęła. – Jego pisarstwo cechuje (…) niezwykły szacunek dla słowa, które nie tyle opowiada o świecie, ile stwarza go na nowo – po to, by przywrócić mu sens, by nadać znaczenie każdemu okruchowi ludzkiego życia.  A jest ono, pokazuje Myśliwski, nieproste, rozpięte między biegunami starości i dzieciństwa, miłości i niespełnienia, śmierci i pasji życia,  bólu i piękna, śmiechu i rozpaczy, ironii i powagi, czułości i goryczy, buntu i pokory, samotności i poczucia pełni, pamięci i historii, codzienności i święta…  Z tego łańcucha antynomii człowiek buduje swój los, przekuwając przypadek w opowieść – dodała prof. Kaniewska.

Laureata Stypendium Stanisława Barańczaka przedstawił przewodniczący Kapituły Piotr Śliwiński, który podkreślił jak bardzo interesująca mogłaby być rozmowa z wszystkimi nominowanymi na różne tematy dotyczące kultury, polityki i nie tylko.

Fot. Przemysław Stanula

Wiesław Myśliwski w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważne jest dla niego otrzymanie Nagrody im. Adama Mickiewicza w murach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i w 100-lecie uczelni, w dodatku w Poznaniu – pierwszym dużym mieście, które odwiedził w młodości.

To szczególne wyróżnienie otrzymać Nagrodę im. Adama Mickiewicza. W dodatku gmachu uczelni im. Adama Mickiewicza i z okazji 100-lecia tej uczelni. Być może to tylko splot okoliczności, ale dla mnie szczęśliwy splot okoliczności. Dziękuję. Przy tej okazji przypomina się mi, że pierwszy raz w swoim życiu w wielkim mieście byłem właśnie w Poznaniu. Państwa jeszcze wtedy nie było na świecie, a ja chodziłem do gimnazjum. Miałem chyba 16 może 15 lat i samorząd szkolny wybrał z licznego grona gimnazjum sandomierskiego kilka osób, w tym mnie, nie pamiętam nawet z jakiego powodu i wysłał nas na Targi Poznańskie. Mam nawet zdjęcie z tamtych lat, na których z ledwością się poznaję, ale jestem pewny, że to ja, na schodach Opery Poznańskiej. Zdjęcie jest sponiewierane, ale darzę je z sentymentem i od czasu do czasu popatruję na siebie na tym zdjęciu jaki byłem. Tamten młodzieńczy pobyt w Poznaniu spinam sentymentalną klamrą z pobytem obecnym i otrzymaniem nagrody Miasta Poznań.

Fot. Przemysław Stanula

Tomasz Bąk zacytował fragment twórczości patrona otrzymanej nagrody oraz dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wydania przez laureata książki “Utylizacja. Pęta miast”.

Galę Poznańskiej Nagrody Literackiej uatrakcyjnił wykład pod tytułem „Nowe szaty literatury” wygłosiła prof. Inga Iwasiów oraz występ zeszłorocznego laureata Stypendium, Szczepana Kopyta. Tym razem zaprezentował on zebranym swoją twórczość muzyczną.

LAUREAT NAGRODY IM. ADAMA MICKIEWICZA

Wiesław Myśliwski – ur. w 1932 r. w Dwikozach pod Sandomierzem; prozaik, dramaturg, scenarzysta, redaktor. Jeden z największych żyjących pisarzy polskich.

Dorobek literacki:

  • Nagi sad, Warszawa 1967.
  • Pałac, Warszawa 1970.
  • Złodziej, „Dialog” 1973, nr 7.
  • Klucznik, „Dialog” 1978, nr 6.
  • Kamień na kamieniu, Warszawa 1984.
  • Drzewo, „Twórczość” 1988, nr 7; Wydawnictwo Glob, Szczecin 1989.
  • Widnokrąg, Warszawa 1996 (uhonorowany w 1997 roku Nagrodą Nike).
  • Requiem dla gospodyni, Warszawa 2000.
  • Traktat o łuskaniu fasoli, Kraków 2006 (uhonorowany w 2007 roku Nagrodą Nike, Nagrodą Literacką Gdynia i nagroda TV Kultura, nagrodą miesięcznika „Odra”).
  • Ostatnie rozdanie, Kraków 2013.
  • Ucho igielne, Kraków 2018.

LAUREAT NAGRODY-STYPENDIUM IM. STANISŁAWA BARAŃCZAKA

Tomasz Bąk – ur. w 1991 r. w Tomaszowie Mazowieckim, poeta. Dwukrotnie nominowany do nagrody głównej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Laureat Konkursu Poetyckiego im. Klemensa Janickiego w 2011 za projekt tomu „Kanada”. Po ukazaniu się tomu Kanada otrzymał III nagrodę VIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego “Złoty Środek Poezji” (2012) na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2011 oraz  Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2012 za debiut roku. W 2017 roku nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tom „[beep] generation” i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za tom „Utylizacja. Pęta miast” (2019). Mieszka we Wrocławiu.

Dorobek:

  • Kanada, Poznań 2011.
  • [beep] Generation, Poznań 2016.
  • Utylizacja. Pęta miast, Poznań 2018.

W latach ubiegłych laureatami Nagrody im. Adama Mickiewicza zostali: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek oraz Anna Bikont, a laureatami Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka  – Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda i Szczepan Kopyt.

W skład kapituły PNL wchodzą: prof. Inga Iwasiów, prof. Bogumiła Kaniewska, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Jarosław Mikołajewski, prof. Piotr Śliwiński (przewodniczący), prof. Szymon Wróbel i dr hab. Marcin Jaworski (sekretarz).

Organizatorami wydarzenia byli: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM, Miasto Poznań oraz Centrum Kultury Zamek.

Inf. Materiały Prasowe BP UAM

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments