The King – nowy film Netflixa i pierwsze zdjęcie z planu

fot. Netflix

W najnowszym filmie Davida Michôda pt. The King, Timothée Chalamet wcieli się w rolę Henryka V. Netflix opublikował właśnie pierwsze zdjęcie z planu zdjęciowego.

Na zdjęciu od lewej: Steven Elder, Timothée Chalamet oraz Sean Harris. Bohaterowie wspólnie opowiedzą widzom historię Henryka V – króla Anglii w latach 1413–1422.

Film jest zainspirowany elementami drugiej tetralogii Williama Shakespeare’a, a konkretnie jej czwartą kroniką poświęconą właśnie Henrykowi V. Shakespeare napisał ją w 1599 roku. Opisuje tam życie Henryka V, następcy tronu po swoim ojcu Henryku IV Lancasterze, który panował w latach 1399-1413.

Nie jest to pierwszy film opisujący dzieje sławnego króla. Już w 1944 roku powstał film Henryk V w reżyserii Laurence’a Oliviera, który zagrał w nim główną rolę. 46 lat później w jego ślady poszedł Kenneth Branagh, który podobnie jak jego poprzednik wcielił się w rolę Henryka V. Film Branagha rok po premierze został nagrodzony Oscarem w kategorii Najlepsze kostiumy. Dostał także dwie nominacje dla Najlepszego aktora pierwszoplanowego oraz Najlepszego reżysera – Kennetha Branagha.

Kiedy premiera? 

Już niedługo będziemy mogli ocenić, kto okaże się lepszy w roli angielskiego króla – reżyser oscarowego filmu Henryk V Kenneth Branagh, Laurence Olivier czy Timothée Chalamet z najnowszej produkcji Netflixa? Przekonamy się w sierpniu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie film The King będzie miał swoją światową premierę.

Odtwórca głównej roli Timothée Chalamet jest młodym aktorem, który na swoim koncie ma już wiele imponujących ról. Występował m.in. w filmie Tamte dni, tamte noce, gdzie poznajemy piękną opowieść o zakazanej miłości dwóch mężczyzn będących wyznawcami Judaizmu. Mogliśmy go także zobaczyć w filmie Mój piękny syn, reż. Felixa Van Groeningena, gdzie grał Nica – uzależnionego nastolatka. Do kin wszedł właśnie najnowszy film z rolą Timothée – W deszczowy dzień w Nowym Jorku, czyli najnowsze dzieło Woody’ego Allena, które jak dotąd zbiera same pozytywne recenzje.

Timothée Chalamet
fot. YouTube, kadr z filmu “A Rainy Day in New York”

Henryk V – kim był?

Kim był Król, którego w filmie zagra Timothée? Henryk V Lancaster objął władzę w Anglii w wieku 26 lat. Sprawował ją przed 9 lat, w czasie których towarzyszył mu jego jedyny, prawdziwy przyjaciel Falstaff, którego rolę w filmie odegra Joel Edgerton.

Na razie w sieci nie ma wielu informacji dotyczących powstającego filmu, dlatego zaciekawieni opublikowaną fotografią, z niecierpliwością czekamy na premierę.