O litewskiej fotografii w Pix.House już w niedzielę

fot. Mindaugas Kavaliauskas

W najbliższą niedzielę, 7 czerwca za sprawą Pix.House i internetu przeniesiemy się na Litwę, gdzie spotkamy się z Mindaugas Kavaliauskas – fotografem, kuratorem i animatorem kultury.

Mindaugas Kavaliauskas (ur. 1974) jest fotografem, kuratorem i animatorem kultury. Studiował historię sztuki i fotografię w Kownie, Arles (Francja), Paryżu i Lozannie (Szwajcaria). Jest założycielem festiwalu Kaunas Photo, największego dorocznego wydarzenia artystycznego w krajach bałtyckich (festiwal odbywa się corocznie od 2004 roku); założyciel i kurator F Galerija (Kowno, Litwa, 2004-2012). Pracował jako pedagog i wykładowca fotografii. Autor artykułów o tematyce artystycznej w litewskich czasopismach poświęconych fotografii i kulturze miejskiej. W 2018 roku otrzymał odznaczenie: Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Oprócz działalności kuratorskiej Mindaugas Kavaliauskas kontynuuje praktykę fotografa. Swoje prace wystawiał na Litwie, w Europie i poza jej granicami. Jego fotografie zostały opublikowane w 3 książkach monograficznych, a także w tytułach takich jak: NYTimes LENS, Die Zeit, Il Post, VOGUE Italia, FP Mag, LIFE FORCE, The Eye of Photography.

Projekt travel’AIR dotyczący podróży lotniczych doprowadził Mindaugasa do zmiany pola działalności. Od 2019 roku jest dyrektorem Litewskiego Muzeum Lotnictwa.

Spotkanie odbędzie się 7 czerwca, godz. 18 na YT Pix.House. Poprowadzi je Adrian Wykrota. 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.