Wystawa Ja, kot w Japońskim Muzeum Manggha

0
275
https://proanima.pl/

Kot to dla wielu osób najbardziej inteligentne ze zwierząt domowych. Żyje w swoim świecie, chodzi własnymi drogami i dostojnie towarzyszy człowiekowi. O jego zaletach nie trzeba nikogo przekonywać. Nic więc dziwnego, że w sztuce japońskiej koty zajmują szczególne miejsce. Właśnie z tego powodu powstała wystawa Ja, kot.

Koty w kulturze japońskiej są bohaterami wielu historii , opowiadań, baśni i bajek. Na stałe goszczą w komiksach, filmach i Internecie. Kot jest jednym z wcześniejszych motywów w sztuce japońskiej, dlatego nie powinna nikogo dziwić ogromna liczba jego przedstawień w rozmaitej formie – malarstwie, grafice, rzeźbie, plakacie i wielu innych.

Kotów domowych na świecie jest mnóstwo – jest to przecież najliczniejsze zwierzę domowe świata. Jednak nie wszystkie koty mają się tak dobrze. Szczególnie te największe, które żyją na wolności. Wśród dzikich kotów każdy z gatunków jest w tragicznej sytuacji. Wielu gatunkom grozi wyginięcie, część jest w grupie krytycznie zagrożonych. Według kalendarza chińskiego i japońskiego rok 2022 jest rokiem Tygrysa. Tygrys jako gatunek należy do rodziny dzikich kotów. Części ciała tygrysów są szczególnie chętnie wykorzystywane w medycynie ludowej, dlatego temu gatunkowi grozi ogromne niebezpieczeństwo. Z tej okazji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przygotowało wystawę Ja kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu. 

Wystawa jest zbiorem przedstawień kotów i obejmuje prace z okresu od XVI do XXI wieku. Mimo tak dużej rozbieżności czasowej i technik łączy je jedno – koty są zwierzętami na wskroś indywidualnymi. Prace są podzielone tematycznie w następujące grupy: Koty w kimonach… i popularneKot w domu modyA nade mną kto?Kocie tańce i koci pogrzebKot i dzieciKot i artystaKot w butachKot i reklamaKot i dziewczynaJa, kot w XXI wieku. Zwiedzający mogą podchodzić i ich dotykać, przesuwać, układać i tworzyć. Ma to obrazować życie i naturę kotów – samotników chodzących własnymi ścieżkami po wolności.

Wystawę można obejrzeć w krakowskim Japońskim Muzeum Manggha do 4 września 2022 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments