Trwa Miesiąc Fotografii w Krakowie 2022

0
241
https://www.facebook.com/photomonth/

W Krakowie trwa jubileuszowa dwudziesta edycja Miesiąca Fotografii. Tym razem będzie to ostatnie takie wydarzenie. Jest jednym z największych cyklicznych imprez poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Co będzie się działo w tym roku?

Podczas tego wydarzenia organizatorzy stawiają sobie za cel, by prezntowane wystawy były poszukujące, zaangażowane, badające i krytycznie komentujące aktualne zjawiska polityczne i społeczne. Przygotowujący chcą także, by stały się także wyrazem solidarności z Ukrainą. Stanowi on szeroki ogląd współczesnej fotografii i tematu przewodniego festiwalu. Co roku do współpracy zapraszani są goście z Polski i z zagranicy – znani i doceniani artyści oraz kuratorzy, a także ci, którzy dopiero wypracowują sobie pozycję w artystycznym świecie, prezentując świeże spojrzenie na fotografię.

Dlaczego obrazy?

Tegoroczna edycja zatytułowana została Why pictures?/Dlaczego obrazy? Trwać będzie ona od 26 maja do 26 czerwca 2022 roku. Flagową produkcją tegorocznej edycji jest wystawa I Was Lookin’ Back to See if You Were Lookin’ Back at Me to See Me Lookin’ Back at You będąca rozwinięciem tworzonego od wielu lat międzynarodowego projektu artystyczno-badawczego Why Pictures? Ta zaplątana nazwa wystawy ma zachęcać do zastanowienia się nad skomplikowanymi relacjami między ludźmi, obrazami i technologią.

Drugim ważnym elementem będzie wystawa Nie od razu zbudowano prezentowana w Bunkrze Sztuki. To opowieść artystek i artystów o Krakowie lat minionych, z poprzednich edycji Miesiąca Fotografii, ale i o współczesnym mieście. Na wystawie zobaczymy nowe prace między innymi Macieja Cholewy, Marty Romankiv, Łukasza Surowca, Nagrobków.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie sekcja ShowOFF. Jest to część festiwalu, w której ramach prezentowane są premierowe projekty debiutujących twórców i twórczyń. Rozrzut tematów i postaw twórczych prezentowanych w sekcji ShowOFF jest jak zwykle szeroki. Tori Ferenc kieruje obiektyw na siebie i swoją rodzinę w pierwszych tygodniach macierzyństwa, które przypadły na początek pandemii. Hailun Luo snuje nie mniej intymną opowieść o swoim dziadku – pełnym życia i pogody ducha mimo niepełnosprawności. Trudną relację z historią i rodzinnymi korzeniami na przykładzie losu Łemków eksploruje Katarzyna Szweda, a Chloé Azzopardi w swoim performatywnym projekcie analizuje osobiste doświadczenie dysocjacji. Na przeciwległym biegunie znajdziemy projekt Hanny Rozpary poświęcony poszukiwaniom formalnym i abstrakcyjności obrazów. Z kolei Anna Solecka, najmłodsza laureatka ShowOFFu, rozprawia się z trudną relacją ze swoją Ojczyzną, Polską.

Jak widać, dla Miesiąca Fotografii nawet miesiąc to mało, żeby pokazać jak bardzo skomplikowane mogą być zdjęcia. Do zobaczenia na wystawach!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments