Trwa Miesiąc Fotografii w Krakowie 2022

0
257
https://www.facebook.com/photomonth/

W Krakowie trwa jubileuszowa dwudziesta edycja Miesiąca Fotografii. Tym razem będzie to ostatnie takie wydarzenie. Jest jednym z największych cyklicznych imprez poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Co będzie się działo w tym roku?

Podczas tego wydarzenia organizatorzy stawiają sobie za cel, by prezntowane wystawy były poszukujące, zaangażowane, badające i krytycznie komentujące aktualne zjawiska polityczne i społeczne. Przygotowujący chcą także, by stały się także wyrazem solidarności z Ukrainą. Stanowi on szeroki ogląd współczesnej fotografii i tematu przewodniego festiwalu. Co roku do współpracy zapraszani są goście z Polski i z zagranicy – znani i doceniani artyści oraz kuratorzy, a także ci, którzy dopiero wypracowują sobie pozycję w artystycznym świecie, prezentując świeże spojrzenie na fotografię.

Dlaczego obrazy?

Tegoroczna edycja zatytułowana została Why pictures?/Dlaczego obrazy? Trwać będzie ona od 26 maja do 26 czerwca 2022 roku. Flagową produkcją tegorocznej edycji jest wystawa I Was Lookin’ Back to See if You Were Lookin’ Back at Me to See Me Lookin’ Back at You będąca rozwinięciem tworzonego od wielu lat międzynarodowego projektu artystyczno-badawczego Why Pictures? Ta zaplątana nazwa wystawy ma zachęcać do zastanowienia się nad skomplikowanymi relacjami między ludźmi, obrazami i technologią.

Drugim ważnym elementem będzie wystawa Nie od razu zbudowano prezentowana w Bunkrze Sztuki. To opowieść artystek i artystów o Krakowie lat minionych, z poprzednich edycji Miesiąca Fotografii, ale i o współczesnym mieście. Na wystawie zobaczymy nowe prace między innymi Macieja Cholewy, Marty Romankiv, Łukasza Surowca, Nagrobków.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie sekcja ShowOFF. Jest to część festiwalu, w której ramach prezentowane są premierowe projekty debiutujących twórców i twórczyń. Rozrzut tematów i postaw twórczych prezentowanych w sekcji ShowOFF jest jak zwykle szeroki. Tori Ferenc kieruje obiektyw na siebie i swoją rodzinę w pierwszych tygodniach macierzyństwa, które przypadły na początek pandemii. Hailun Luo snuje nie mniej intymną opowieść o swoim dziadku – pełnym życia i pogody ducha mimo niepełnosprawności. Trudną relację z historią i rodzinnymi korzeniami na przykładzie losu Łemków eksploruje Katarzyna Szweda, a Chloé Azzopardi w swoim performatywnym projekcie analizuje osobiste doświadczenie dysocjacji. Na przeciwległym biegunie znajdziemy projekt Hanny Rozpary poświęcony poszukiwaniom formalnym i abstrakcyjności obrazów. Z kolei Anna Solecka, najmłodsza laureatka ShowOFFu, rozprawia się z trudną relacją ze swoją Ojczyzną, Polską.

Jak widać, dla Miesiąca Fotografii nawet miesiąc to mało, żeby pokazać jak bardzo skomplikowane mogą być zdjęcia. Do zobaczenia na wystawach!

Podobał Ci się to, co robimy?
Wesprzyj nas i postaw nam kawę!
Wesprzyj nas
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments