Legendarny plakacista Rosław Szaybo nie żyje!

Rosław Szaybo
Rosław Szaybo zmarł mając 85 lat

Jak poinformował Jazzpress, legendarny plakacista, fotografik, projektant niezliczonych okładek płyt (Astigmatic Krzysztofa Komedy!) i książek, dyrektor artystyczny CBS w Londynie (1972 – 88), profesor ASP, zmarł  21 maja 2019 roku o godz. 2.00 w nocy u siebie w domu w Warszawie. Chorował na raka płuc. Miał 85 lat.

W 1961 ukończył studia na wydziale malarstwa na ASP w Warszawie, pracowni malarstwa Wojciecha Fangora i plakatu Henryka Tomaszewskiego. W 1966 wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako niezależny projektant. Od 1968 do 1972 działał jako dyrektor artystyczny w agencji reklamowej Young & Rubicam. Od 1972 do 1988 na stanowisku dyrektora artystycznego w firmie fonograficznej CBS Records Great Britain zaprojektował ok. 2000 okładek płyt, m.in. dla Eltona Johna, Roya Orbisona, Judas Priest (m.in. okładkę British Steel i logo zespołu), Santany, Janis Joplin, Johna Williamsa czy Czesława Niemena. W tym czasie projektował też plakaty dla angielskich teatrów.

W latach 1993 –2014 prowadził pracownię fotografii na ASP w Warszawie. Jego kreatywne podejście do nauki w dużym stopniu ożywiło pracownię, która pod jego kierownictwem stała się wyjątkowo popularna. Od 1994 do 1996 kierownik artystyczny Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik. Przez kilka miesięcy prowadził też razem z żoną Alicją Michalską-Szaybo program kulinarny pt. Smakosze i rozkosze, dla telewizji Polsat.  W 1992 otrzymał medal Polonia za wybitny wkład w prezentację Polski na Wystawie Uniwersalnej EXPO ’92 w Sewilli. Od wielu lat współpracował z poznanym już w czasach studiów na ASP wybitnym grafikiem Stanisławem Zagórskim.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o