Najoryginalniejszy festiwal w Polsce – „Lalka też Człowiek” [zapowiedź]

Najoryginalniejszy festiwal w Polsce - „Lalka też Człowiek” [zapowiedź]
Zdjęcie pochodzi ze spektaklu Hilary Chaplain „Ostatni szczur Terezina”, który będzie można obejrzeć podczas tegorocznego Festiwalu "Lalka też człowiek". Materiały prasowe.
Już 7 października 2018 roku w Warszawie rozpocznie się XIII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych – Lalka też Człowiek. Jest to  najistotniejszy w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie przegląd tego nietypowego rodzaju sztuki.

Teatr lalkowy dla dorosłych

Wydarzenie stworzy niepowtarzalną okazję, aby przekonać się, że teatr lalkowy skierowany jest nie tylko do dzieci. Za jego pomocą można poruszać tematy trudne, często kontrowersyjne. Teatr ten potrafi wzruszyć. Dotyka problemów bliskich każdemu człowiekowi.

Swoje spektakle zaprezentują artyści z różnych stron świata (m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Węgier, Holandii, Słowenii, Rosji). Będzie ciekawie i różnorodnie. W programie znalazła się zarówno baśń, jak i spektakl ocierający się o reportaż.  Jedne teatry posłużą się tradycyjnymi środkami wyrazu, inne – nowymi technologiami łączącymi różne dziedziny sztuki.

Victoria 2.0, Pobudka, Ostatni szczur Terzina

Festiwal otworzy przedstawienie Victoria 2.0 słoweńskiego Moment Maribor. Jest to autorski projekt, który balansuje na granicach dramatu i performansu, rzeczywistości oraz iluzji. Spektakl poszukuje odpowiedzi na pytania: Kto ma przyjaciół, atrakcyjnego partnera i świetny seks? Kto wie, czego chce i wie, jak to osiągnąć? Wreszcie – kogo kocha życie? 

Na festiwalu będzie można zobaczyć również solowy spektakl Natalii SakowiczPobudka. Jest on inspirowany najpopularniejszymi baśniami braci Grimm. Jego główna bohaterka powinna już dorosnąć i stać się kobietą. Powinna wiele rzeczy, a jeszcze więcej nie powinna. Tymczasem gubi się w lesie. W baśniowym otoczeniu przedstawiony zostaje temat kobiecości dzisiaj. Co łączy współczesną dziewczynę ze Śpiącą Królewną czy z Czerwonym Kapturkiem? Czy mają jeszcze wspólne tematy czy są sobie zupełnie obce?

W kolejnych dniach Festiwalu wystąpi Hilary Chaplain z Ostatnim szczurem Terzina. Spektakl opowiada o mrocznych czasach II wojny światowej. W mieście zamienionym przez nazistów w getto uwięziono wielu artystów żydowskiego pochodzenia. W konspiracji tworzyli oni kabarety, wystawiali opery czy pisali poezję. Paweł – główny bohater, poznaje Zofię – byłą artystkę berlińskiego kabaretu, wraz z którą uczy się jak przetrwać dzięki sztuce i humorowi. W spektaklu wykorzystano lalki oraz projekcje inspirowane kabaretem, malarstwem i poezją tworzoną w obozie koncentracyjnym Terezin.

Termin i lokalizacje

XIII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek odbędzie się w dniach 7-14 października w Warszawie w następujących lokalizacjach:

  • Instytut Teatralny
  • Teatr Druga Strefa
  • Teatr SOHO
  • Scena Współczesna – Teatr Tańca Zawirowania
  • Centrum Promocji Kultury Warszawa Praga Południe

Wstęp jest wolny, obowiązują zapisy. Organizatorem jest Unia Teatr Niemożliwy.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Festiwalu oraz na fanpage’u na Facebooku.

Materiały prasowe.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o