Muzeum Książąt Czartoryskich od teraz w Twoim domu!

0
314
Czartoryskich
Prezentacja nagród dla Muzeum Książąt Czartoryskich; fot.: Weronika Ciałowicz

Trzy ścieżki zwiedzania online – najnowsza propozycja Muzeum Książąt Czartoryskich, idealna dla tych, którzy nie mogą pojawić się w Krakowie, ale również dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o kolekcji. Wirtualny spacer będzie dostępny również w języku migowym, języku uproszczonym oraz z audiodeskrypcją.

200 tysięcy – tyle osób odwiedziło ekspozycję w Muzeum Książąt Czartoryskich od momentu jej otwarcia w 2019 roku. To imponująca liczba zwracając uwagę na to, że w placówce ze względów konserwatorskich obowiązują limity osób, które mogą jednocześnie oglądać wystawę, a także na ograniczenia związane z pandemią.

W najbliższych dniach zostaną uruchomione trzy ścieżki zwiedzania online, które pozwolą zobaczyć wnętrze muzeum, a także poszerzyć wiedzę o obiektach się tam znajdujących. Ekspozycja online ma również zachęcić do odwiedzenia muzeum.

Wydarzenia i edukacja

Nowy dziedziniec z przeszklonym dachem umożliwił organizację wydarzeń kulturalnych w Muzeum Książąt Czartoryskich. Do tej pory odbyła się m.in. Gala Dźwigaczy Kultury czy festiwal Kraków Piano Summer.

Zorganizowano także szereg zajęć dla rodziców z dziećmi, lekcji muzealnych lub online dla grup szkolnych, oprowadzeń kuratorskich czy z przewodnikiem. Muzeum stara się, by działania edukacyjne były na wysokim poziomie.

Muzeum dostępne dla każdego — zwiedzaj muzeum na swoich warunkach

W Muzeum mile widziane są także osoby ze specjalnymi potrzebami. Specjalnie dla nich stworzono ścieżkę sensoryczną z kopiami eksponatów i opisami w alfabecie Braille’a, możliwość zwiedzania z audiodeskrypcją i w języku migowym. Dla osób ze spektrum autyzmu urządzono pokój wyciszenia.

“Ciche godziny”

Warto również wspomnieć o „Cichych godzinach” we wszystkich oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie, w tym także Muzeum Książąt Czartoryskich. Od 1 września w każdą pierwszą środę miesiąca przez dwie ostatnie godziny otwarcia każdego z oddziałów, dźwięki na wystawach oraz multimedia będą wyciszone, a światła przygaszone. „Ciche godziny” to inicjatywa przeznaczona dla widzów wysoko wrażliwych, osób w spektrum autyzmu oraz wszystkich, którzy poszukują w Muzeum spokoju.

Projekt „Przeszłość przyszłości…”

Wszystkie działania są związane z projektem „Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”, który właśnie dobiegł końca. Prace trwały 1437 dni. W ramach projektu wykonano niezbędne prace konserwatorskie, zadbano o to, by budynek był dostępny dla osób z niepełnosprawnością.

Obiekty na ekspozycji umieszczono w 152 gablotach. Niezbędne było opracowanie indywidualnego sposobu prezentacji dzieł.

Projekt okazał się sukcesem czego dowodzą liczne nagrody i nominacje w konkursach. Muzeum zdobyło m.in.: nagrodę w XIII edycji konkursu „Kraków bez barier” za rozwiązania związane z dostępnością, nagrodę Property Design Award 2020, GRAND PRIX Konkursu NAGRODA SARP, edycja 2020. Do Muzeum Książąt Czartoryskich trafiła też najważniejsza nagroda w polskim muzealnictwie – Grand Prix Sybilla 2019.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments