Cezary Morawski odwołany z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu

AKPA
Cezary Morawski został odwołany ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.  Powodem zwolnienia okazały się zaniedbania finansowe. Nowego dyrektora poznamy najpóźniej za półtora roku.

Konflikt z zespołem artystycznym

Cezary Morawski to aktor i reżyser znany szerszej publiczności głównie z ról w serialach M jak Miłość i Na wspólnej. Od sierpnia 2016 roku pełnił funkcję dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Od samego początku był skonfliktowany z dużą częścią zespołu artystycznego. Krystian Lupa – wybitny polski reżyser po objęciu stanowiska przez Morawskiego zerwał próby do Procesu, który miał otworzyć nowy sezon w TP. Przeciw nowemu zarządcy protestowało również większość aktorów, a ostatecznie jedenaścioro z nich zostało zwolnionych. Wśród nich byli między innymi Anna Ilczuk, Andrzej Kłak i Marta Zięba. Jak tłumaczył Morawski, powodem zwolnienia stał się udział w protestach i aktywność w mediach społecznościowych skierowana przeciw dyrekcji. Na przykład Marta Zięba opublikowała na swoim profilu facebookowym parodię filmu Upadek o Hitlerze, w której wyśmiewano się z decyzji wyboru Morawskiego na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego.

Decyzje Morawskiego były szeroko krytykowane i niezrozumiałe przez większość środowiska artystycznego. Podejmowano już nieskuteczne próby odwołania go ze stanowiska dyrektora.

Odwołany z powodu zaniedbań finansowych

Obecna sytuacja Teatru Polskiego nie pozostawiała jednak żadnych złudzeń. W październiku Najwyższa Izba Kontroli wskazała bardzo duże nieprawidłowości w finansach Teatru Polskiego. Obecny dług placówki wynosi ponad milion złotych. NIK odkryła również nieprawidłowości związane z nielegalnym płaceniem przez teatr za wynajem mieszkania dyrektora, a także finansowaniem projektów, w których Morawski był aktorem lub reżyserem.

Jednogłośną decyzję o odwołaniu Cezarego Morawskiego podjął zarząd województwa dolnośląskiego. Cytowany przez tvn24.pl Michał Bobowiec z Urzędu Marszałkowskiego mówi:

Wydaje mi się, że wszyscy dobrze wiemy, iż misja pana Cezarego Morawskiego nie powiodła się. Chcemy, aby Teatr Polski pracował na najwyższym poziomie, aby widzowie dostawali najwyższą ofertę kulturalną.

Morawski zostanie w Teatrze Polskim

Mimo odwołania, Cezary Morawski pozostanie w Teatrze Polskim. Aktor zbliża się do wieku emerytalnego, dlatego teatr nie może go zwolnić ani obniżyć pensji. Morawski będzie dalej pracował w placówce i obejmie funkcję adekwatną do swojego wykształcenia.

Nowego dyrektora Teatru poznamy najpóźniej za półtora roku. Dotychczas funkcję tę pełnić będzie Kazimierz Budzanowski, który pracował już jako dyrektor instytucji kulturalnych oraz w wydziale kultury Urzędu Marszałkowskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here