Biblioteka Polska w Paryżu dostanie zwiększoną o milion złotych subwencję na utrzymanie – tak zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Biblioteka Polska w Paryżu
Została założona w 1838 roku przez polskich emigrantów. Dla Polaków instytucja stanowiła ośrodek intelektualny oraz archiwum dokumentujące ich życie we Francji. Zgromadzono w niej bardzo cenne dzieła sztuki, dzieła literackie, dokumenty. Także pamiątki po wybitnych polskich twórcach, m.in. pierwsze wydanie dzieł Mikołaja Kopernika, pamiątki po Fryderyku Chopinie i rękopisy Adama Mickiewicza.
Księgozbiór Biblioteki Polskiej liczy 200 tysięcy woluminów, w tym około 50 inkunabułów i kilka tysięcy starodruków. Archiwum zawiera 5 tysięcy jednostek rękopisów. W kolekcji znajduje się również 25 tysięcy rysunków i rycin. Znaleźć można też 15 tysięcy fotografii, blisko 1500 obrazów, 1000 plakatów, 600 medali i monet oraz 350 rzeźb.
Wizyta Przemysława Czarnka
W sobotę szef MEiN rozpoczął dwudniową wizytę we Francji. Odwiedził dwie polskie szkoły i Bibliotekę Polską w Paryżu oraz wziął udział w konferencji KUL w Ambasadzie RP w Paryżu. Przedstawił tam działalność Ministerstwa Oświaty i Nauki na rzecz edukacji polonijnej i wsparcia polskich studentów. Zaznaczył, że jest pod ogromnym wrażeniem patriotyzmu dzieci, rodziców, nauczycieli, a także zleceniodawców, którzy pracują dla Polski za granicą. Podczas spotkania z uczniami i nauczycielami powiedział: To wymaga wielkiego hartu ducha i patriotyzmu, aby po nauce w szkole francuskiej w sobotę dojeżdżać i uczyć się w szkole polskiej. Gratulujemy i dziękujemy!
Z fragmentu nagrania, który opublikował resort edukacji i nauki na Twitterze dowiadujemy się, że ambasadorowi wystarczyło 10 minut na przekonanie ministra o uzupełnieniu budżetu Biblioteki Polskiej o milion złotych.
Dodatkowy milion złotych
Dodatkowy milion złotych subwencji na wsparcie Biblioteki Polskiej w Paryżu to nie wszystko. Mają zostać również podjęte działania, które będą promować Polskę, polską naukę, a także kulturę zagranicą. Jak powiedział minister Czarnek, Uniwersytet Warszawski chce coś takiego stworzyć w Rzymie i przymierzamy się do tego, a w Paryżu to jest. Trzeba to tylko rozwijać i wzmacniać.