Wypożyczanie gier w krakowskich bibliotekach już możliwe – 600 planszówek czeka na przetestowanie

Wypożyczanie gier w krakowskich bibliotekach
Fot. Rumman Amin / Unsplash

Każdy z nas spotkał się kiedyś z sytuacją, kiedy podczas spotkania ze znajomymi w powietrzu zawisa pytanie „co robimy?” Na wyjście nikt nie ma ochoty, filmy odpadają, bo każdy lubi coś innego, więc jedynym ratunkiem są planszówki. Problem w tym, że ostatnimi, które zostały Ci z dzieciństwa są chińczyk i scrabble, a studencki budżet nie pozwala na zakup nowych. Od niedawna krakowskie biblioteki ratują przed takimi sytuacjami – nie trzeba wydawać fortuny, żeby zasmakować nowych tytułów.

Od połowy maja bieżącego roku mieszkańcy Krakowa mogą bezpłatnie korzystać z gier planszowych dostępnych w siedmiu filiach Biblioteki Kraków. Wypożyczanie gier w krakowskich bibliotekach odbywa się na takich samych zasadach co wypożyczanie książek – przez internetowy katalog można zarezerwować wybrany tytuł, następnie wypożyczyć i korzystać z niego do 31 dni.

Pomysł zrodził się z inicjatywy mieszkańców, według których brakowało w Krakowie wypożyczalni gier typu non profit – niekomercyjnej. Podczas wyboru tytułów kierowano się ankietami przeprowadzanymi wśród miłośników planszówek, rankingami popularności, ale również konsultowano listę z przedstawicielem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, która posiada pokaźny zbiór gier planszowych. W gry doposażono filie:

  • nr 16 (ul. Radzikowskiego 29),
  • nr 20 (u. Opolska 37),
  • nr 42 (ul. Telimeny 9),
  • nr 45 (ul. Teligi 24),
  • nr 48 (os. Bohaterów Września 26),
  • nr 51 (os. Kalinowe 4),
  • nr 56 (os. Zgody 7)
Wypożyczanie gier w krakowskich bibliotekach
fot. własne
Co i dla kogo?

Dostępnych jest ponad 600 tytułów. Wśród nich znajdziemy zarówno gry umysłowe (XCOM, Tajniacy), historyczne (Polska), towarzyskie (Dylematy, Taboo, Dobble), wojenne (Śladem AK i Akcji Burza 44), strategiczne (K2, Gra o tron, Straszny dwór) jak i rodzinne (Pytaki, Geniusz, Monopoly) czy edukacyjne (Timeline, W pustyni i w puszczy). Koszt niektórych z nich wynosił kilkaset złotych, a na całość projektu przeznaczono ponad 50 tysięcy złotych z pieniędzy Budżetu Obywatelskiego. Wypożyczanie gier w krakowskich bibliotekach umożliwia zasmakowanie nowości zupełnie za darmo. Cała inicjatywa ułatwia wszystkim jednakowy dostęp do tego typu rozrywki.

Alan Wake 2, Nowy gameplay Cyberpunk 2077 – Tech-Game Newsroom (23.07-31.07)

Alan Wake 2, Nowy gameplay Cyberpunk 2077 – Tech-Game Newsroom (23.07-31.07)