Paryż | Rękopis Małego Księcia po raz pierwszy w rodzinnym kraju autora

0
351
źródło: Reuters

Historia małego chłopca znana jest wśród dzieci i dorosłych na całym świecie. Oryginalne rękopisy francuskiego pisarza trafiły teraz na wystawę do rodzinnego kraju ich autora.

Le Petit Prince

Antoine de Saint-Exupéry (1900-1944) urodził się w arystokratycznej rodzinie pochodzącej z Lyonu. Dzieciństwo spędził w rodzinnym zamku, ucząc się w katolickich szkołach. W wieku dwunastu lat Antoine po raz pierwszy znalazł się na pokładzie samolotu, jako pasażer. W 1921 roku uzyskał upragnione kwalifikacje pilota cywilnego, a rok później – pilota wojskowego. Doświadczenia związane z lotnictwem znalazły odbicie w jego późniejszej twórczości, w której chętnie nawiązywał do podniebnych przeżyć.

Pierwsze opowiadanie Lotnik (fr. L’Aviateur) opublikował w 1926 roku, a w 1928 wydał powieść Poczta na południe (fr. Courrier sud). Trzy lata później napisał Nocny lot (fr. Vol de nuit), a w 1939 – Ziemię, planetę ludzi (fr. Terre des hommes). Tuż po wybuchu II wojny światowej Antoine latał we francuskim dywizjonie rozpoznawczym. W grudniu 1940 roku trafił do USA, gdzie w dalszym ciągu zajmował się pisarstwem. Emigracja przyczyniła się do powstania kolejnych opowiadań, w tym właśnie Małego Księcia (fr. Le Petit Prince).

W latach 1942-1943, gdy Antoine mieszkał w Nowym Jorku, nawiązał znajomość z Silvia Hamilton. To właśnie jej pisarz wręczył papierową torbę z rękopisami i rysunkami Małego Księcia. Rok później, czyli w 1944 w pobliżu wyspy Frioul, niedaleko Marsylii rozbił się jego samolot. W 2003 roku na dnie morza odnaleziono części maszyny, które zostały zidentyfikowane dzięki zachowanym numerom seryjnym.

Tam, gdzie jest dom

Mały Książę doczekał się publikacji we Francji dopiero dwa lata po śmierci autora. Ponadczasowa powieść za swoją niepowtarzalną fabułę niosącą wiele przesłań i wzorców została doceniona na całym świecie. W 1968 roku Biblioteka Morgana w Nowym Jorku nabyła oryginalne rękopisy autora. Dziś dziesiątki rysunków po raz pierwszy przybyły do jego rodzinnego kraju. Wystawę A la rencontre du Petit Prince możemy podziwiać w Musée des Arts Décoratifs w Paryżu. Instalacje opowiadają historię powstawania książki i znajdujących się w niej ilustracji, których autorem również jest sam Antoine. Odwiedzający mają okazję poznać tłumaczenia Małego Księcia, których do tej pory jest aż 498.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments