5 rzeczy, których (prawdopodobnie) nie wiesz, czyli ciekawostki o teatrze

1
4881
Chociaż w szkole (zwłaszcza na języku polskim lub wiedzy o kulturze) na pewno wiele razy słyszeliście o Sofoklesie czy sztukach Szekspira, to mało kto zna historię teatru w Polsce albo ciekawostki na temat mniej znanych placówek. To wielka szkoda, ponieważ jest wiele ciekawych rzeczy wartych odkrycia. Zresztą, sami się przekonajcie! Poniżej znajdziecie, znalezione specjalnie dla Was, ciekawostki o teatrze!
1. Pierwszy stały teatr w Polsce

Pewnie wiele razy słyszeliście słowa, że “Teatr Narodowy w Warszawie to najstarszy istniejący do dziś teatr w Polsce”. Jest to jak najbardziej prawda, jednak ludzie niesłusznie wiążą tę wiedzę z najstarszym, a co za tym idzie pierwszym teatrem. Bowiem pierwszy teatr w Polsce powstał w 1748 roku w Białymstoku! Nosił nazwę Komedialnia, posiadał własny balet i orkiestrę. Na deskach Komedialnii można było zobaczyć nie tylko polskich artystów, ale również wybitnych aktorów operowych z innych europejskich państw. Chociaż gmach nie dotrwał do dzisiejszych czasów, polski aktor i reżyser Piotr Dąbrowski wraz z żoną postanowili założyć nową placówkę w Białymstoku, która nawiązuje do historycznej Komedialnii.

2. Teatr w szafie?

Czy wiecie, że w Polsce istnieje teatr w szafie? Jest to co prawda całkiem duża szafa, ale tak, przy ulicy Piernikarskiej w Toruniu spektakle można oglądać w szafie. Teatr lalek Baj Pomorski, bo o nim tutaj mowa, powstał w 1945 roku, a aktualnie jego dyrektorem jest Zbigniew Lisowski. Repertuar skierowano raczej do młodszych odbiorców, ale, jak w wielu zresztą sztukach teatralnych, każdy może znaleźć coś dla siebie.

5 rzeczy, których (prawdopodobnie) nie wiesz o teatrze
Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Teatr_Baj_Pomorski_w_Toruniu
3. Film, który miał być sztuką. 

Nie jest to może wielkie zaskoczenie, że niektóre pozycje możemy zobaczyć w wielu wersjach: filmowych, teatralnych, a nawet animowanych. Są jednak takie dzieła, które po obejrzeniu wywołują wiele emocji i aż ciężko uwierzyć, iż to coś miało być czymś innym.
Takim filmem jest np. Rzeź (ang. Carnage), wyreżyserowana przez Romana Polańskiego. Pierwotnie Rzeź została napisana z przeznaczeniem na deski teatru – znana się ją pod tytułem Bóg mordu. Jeśli komuś podobała się ta komedia, koniecznie musi zobaczyć również film!

4. Dach pokryty słomą!

Po słynnym pożarze z 1666 roku, w Londynie wprowadzono zakaz pokrywania dachów łatwopalną słomą. Mimo to, Teatr Globe jest wyjątkiem od tej zasady. Jeśli ktoś prowadzi zestawienie nietypowych teatrów, to ten na pewno powinien się znaleźć na liście!

5. Spektakl może zmienić orientację widza! 

Tak przynajmniej myślą władze Węgier. To tam bowiem zakazano przedstawień spektaklu Billy Eliot. Dlaczego? Rządzący boją się, że po obejrzeniu sztuki widzowie mogą stać się homoseksualistami. Jest to naprawdę ciekawe spojrzenie na świat, biorąc pod uwagę fakt, że żyjemy w XXI wieku…

Mamy nadzieję, że spodobały się Wam te ciekawostki o teatrze. Jeśli chcecie więcej ciekawostek, dajcie znać!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments