Roman Polański i Bill Cosby usunięci z Akademii Filmowej!

Roman Polański i Bill Cosby

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej oficjalnie oświadczyła – Roman Polański i Bill Cosby zostają z niej usunięci. Akademia podkreśliła wagę standardów etycznych i tego, że jej członkowie muszą ich przestrzegać.

W grudniu ubiegłego roku Akademia, która decyduje o tym, komu zostanie przyznany Oscar, przyjęła tzw. kodeks postępowania. Na jego mocy oraz w następstwie wybuchu serii skandali seksualnych w Hollywood, zmieniła swoje standardy etyczne. Roman Polański i Bill Cosby to wielkie nazwiska w branży rozrywkowej, ale także postacie z niechlubnymi oskarżeniami na swoim koncie.

Bill Cosby i Roman Polański

W 1978 roku Roman Polański został oskarżony o odbycie stosunku z nieletnią Samanthą Geimer. Ta miała wówczas 13 lat. Polski reżyser opuścił teren USA w obawie przed więzieniem. Bill Cosby to natomiast amerykański komik, którego wina została udowodniona stosunkowo niedawno. Ława przysięgłych sądu w Pensylwanii orzekła, że zgwałcił koszykarkę Andreę Constand, wcześniej podając jej środek odurzający. Podobne oskarżenia o odurzenie i molestowanie seksualne wysunęło pod adresem Cosby’ego kilkadziesiąt kobiet.

Roman Polański i Bill Cosby na czarnej liście Akademii

Cosby i Polański to nazwiska, które znalazły się na czarnej liście Akademii tuż obok Harvey’a Weinsteina, który w 2017 roku został wydalony z AMPAS z powodu wielokrotnych oskarżeń o napaść seksualną ze strony kobiet z branży filmowej i nie tylko.

Prawnik Polańskiego, Harland Braun, twierdzi jednak, że decyzja o wyrzuceniu reżysera z grona członków Akademii jest niesprawiedliwa. Jego klient ma zamiar się od niej odwołać. AMPAS trzyma się jednak swojego stanowiska i nie ma zamiaru go zmieniać.