The Cure powraca! Wyda nie jedną, ale aż 3 płyty!

The Cure powraca
fot. Paul Padshewscky

Po ponad dekadzie przerwy The Cure wraca z nowym wydawnictwem! Jak zapowiedział wokalista grupy, Robert Smith, nowego materiału jest tak dużo, że zostanie wydany na trzech krążkach. Pierwszy z nich ma ukazać się jeszcze w tym roku.

The Cure powraca – nowe inspiracje zespołu

Informacje o nadchodzącej płycie The Cure pojawiały się w mediach od kwietnia 2018 roku, kiedy Smith po raz pierwszy wspomniał o pracach nad nowymi utworami. Od tamtego czasu sukcesywnie opowiadał o postępach w nagrywaniu, unikając jednak konkretnych deklaracji, choć kilka miesięcy temu wskazał końcówkę października jako możliwą datę premiery. The Cure powraca, choć do tej pory nie wiadomo, kiedy dokładnie ukaże się nowy krążek, jednak w ostatnim wywiadzie frontman zapewnił, że stanie się to jeszcze w tym roku, a nadchodząca płyta będzie zaledwie pierwszą z trzech zaplanowanych. Premierowy singiel noszący roboczy tytuł Live From The Moon ma ukazać się jeszcze przed świętami. Jego nazwa nawiązuje do 50. rocznicy lądowania na Księżycu. Smith potwierdził, że utwory na płycie zostały zainspirowane jego osobistymi tragediami – śmiercią matki, ojca i brata. Można spodziewać się więc bardzo mrocznego, depresyjnego brzmienia.

Trzy krążki

W kwietniu wokalista zdradził, iż The Cure nagrali już 19 nowych utworów, z których każdy trwa ponad 10 minut. Był jednak niechętny koncepcji podzielenia materiału na kilka krążków. Zespół miał wybrać kilka kawałków i wydać album o standardowej długości. Zdecydowali się jednak na zachowanie wszystkich piosenek i podzielenie ich według stylu – pierwsza płyta ma być bardzo osobista, druga o mocniejszym, wyrazistym brzmieniu, a trzecia noise’owa i szalona. Kompozycje nagrywane były w Rockfield Studio 1, gdzie powstało m.in. legendarne Bohemian Rhapsody grupy Queen. Obecnie dyskografię The Cure zamyka 4:13 Dream z 2008 roku. Nadchodzący krążek będzie 14. w dorobku brytyjskiej grupy.

Jubileuszowa trasa The Cure

Rok 2019 był dla zespołu intensywnym i owocnym czasem. W maju świętowali 30. rocznicę wydania swojego największego dzieła, czyli Disintegration. W związku z tym ruszyli w jubileuszową trasę koncertową po całej Europie. Zagrali m.in. w Dublinie, Moskwie, Bukareszcie, Oslo, Lizbonie i Ostravie.