Prawdziwy, amerykański Woodstock 1969

0
6495
amerykański Woodstock 1969

Połowa sierpnia 1969 roku, do miasteczka Bethel w stanie Nowy Jork przyjeżdża coraz to więcej ludzi… Jeszcze wtedy nikt nie wiedział, że to wydarzenie już na zawsze wpisze się w historię rocka oraz ruch kontrkultury.

Organizacja festiwalu zaczęła się niewinnie – mający już doświadczenie w planowaniu imprez, Michael Lang i Artie Kornfels, rzucili propozycję stworzenia zupełnie nowego wydarzenia, niekoniecznie muzycznego. Do tego duetu dołączyli: John Roberts oraz Joel Rosenman. Początkowo festiwal miał być płatny i szacowano, że pojawi się jakieś 200 tysięcy osób, jednak w dniu rozpoczęcia imprezy, 15 sierpnia 1969 roku, los zechciał inaczej. Ze względu na ponad dwukrotnie większą frekwencję, festiwal okrzyknięto darmowym!

amerykański Woodstock 1969

Niestety, tegoroczne plany na powtórzenie Woodstocku nie wypaliły, a były bardzo ambitne! Na line-upie widniały gwiazdy współczesnej muzyki popularnej tacy jak: Jay-Z czy Miley Cyrus. Wśród bogatego line-upu pojawił się także Santana – artysta występujący na pierwszym Woodstocku. Na specjalne życzenie organizatorów, nasz polski Przystanek Woodstock zmienił nazwę na Pol’and’Rock Festival.

Prawdziwy amerykański Woodstock 1969

Między 15 a 18 sierpnia 1969 roku, zaprezentowało się około 30 artystów. Każdy z artystów był bardzo ważny dla ówczesnej młodzieży. Wśród nich znaleźli się: Janis Joplin, Jimi Hendrix, The Who, Joe Cocker. Na scenie nie zabrakło miejsca dla festiwalowiczów! W sobotę 15 sierpnia 1969 roku około godziny 15:30 na scenie zaprezentował się niejaki John Sebastian, zastąpił on zespół, który niestety nie zdążył przyjechać na czas.

Koncertowanie zaczynało się popołudniami, a kończyło wczesnymi porannymi godzinami. Ze względu na panujący chaos, na poczekaniu wprowadzono kilka zmian w line-upie. Co ciekawe, największa zapowiadana gwiazda festiwalu – Jimi Hendrix, zagrał innego dnia niż to ustalono! Wynikające spóźnienia, pozwoliły mu wejść na scenę w poniedziałkowy poranek 17 sierpnia 1969 roku. Był to ostatni koncert zamykający Woodstock i niestety, muzyk zagrał dla niewielkiej publiczności w porównaniu z tym, jaka frekwencja była na początku.

Na Woodstock zapraszano również innych gigantów muzyki lat 60. Niestety wiele zespołów zdecydowanie odmówiło występów. Wśród zapraszanych, między innymi, byli: The Beatles, The Doors, Simon & Garfunkel a nawet Led Zeppelin! Nie do końca znamy powody, dla których zrezygnowali z koncertowania. Podobno The Doors i Led Zeppelin nie chcieli być jednymi z wielu zespołów na scenie. Uważali też, że Woodstock może być jedynie tanią podróbą innego, szanowanego wówczas festiwalu!

Dzieci kwiaty

amerykański Woodstock 1969

Ruch hipisowski przypada na lata 60. XX wieku, a dokładniej na ich drugą połowę. Są to głównie młodzi ludzie, którzy nie integrują się ze światem dorosłych oraz wieloma instytucjami. Nie zgadzali się na wszechogarniający materializm, wyścigi szczurów, wojny, przymusy i zakazy. Można by długo wymieniać. Jednak to, czego pragnęły dzieci kwiaty, to jedność; każdego uważali za niemalże swojego krewnego. Ich najpopularniejszym hasłem było peace and love.

amerykański Woodstock 1969

Woodstock 1969 już na zawsze zostanie symbolem młodzieży lat 60. Niereklamowany festiwal na trzy dni stał się sporych rozmiarów miastem, któremu przyświecało hasło Peace, Love and HappinessPonad 400 tysięcy ludzi, czujących tak samo, spotkało się w jednym miejscu! Amerykański Woodstock, za sprawą magazynu Rolling Stone, został umieszczony na liście 50 najważniejszych wydarzeń w historii rock and rolla. Oprócz tego, w 2017 roku, miejsce w którym odbył się festiwal, wpisano do oficjalnego rejestru zasobów kulturowych Stanów Zjednoczonych.

Woodstock 1994

Nieraz próbowano powtórzyć amerykański Woodstock, niestety często z kiepskim skutkiem. Jedną z lepszych powtórek był Woodstock zorganizowany z okazji 25. rocznicy. Impreza odbyła się w tym samym miejscu, co w 1969 roku; dwudniowemu festiwalowi towarzyszyło hasło 2 More Days of Peace & Music.

Woodstock odbywający się w 1994 roku, był o tyle szczególny, że stał się główną inspiracją do powstania polskiego Przystanku Woodstock! Jurek Owsiak wraz z osobami związanymi z Fundacją WOŚP, postanowili nakręcić materiał z tej właśnie imprezy. Oczarowani atmosferą, ludźmi oraz organizacją podjęli decyzję, by odtworzyć podobny festiwal  w Polsc. Udało się to rok później i trwa aż do dziś!

Mało tego, w 2009 roku, gdy przypadała 40. rocznica wydarzenia w Bethel, na polskim Przystanku Woodstock pojawił się amerykański organizator – Michael Lang, którego oczarował polski festiwal.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments