Nirvana osiągnęła miliard wyświetleń na You Tube

Grunge is dead. Głosił niegdyś napis na koszulce Kurta Cobaina. Dwadzieścia lat później martwy jest tylko on sam. Grunge ma się świetnie, czego dowodzi kolejny rekord, jaki ustanowiła Nirvana. Smells Like Teen Spirit właśnie przekroczyło miliard wyświetleń na You Tube.

Kurt Smells like Teen Spirit, głosił napis na ścianie, od którego się wszystko zaczęło. Jego autorka prawdopodobnie nie spodziewała się, że żart dotyczący dezodorantu, zamieni się kiedyś w hymn pokolenia. Cobain potraktował ten dowcip całkiem serio, w rezultacie czego powstał jeden z najpopularniejszych utworów w historii muzyki. Na portal You Tube, trafił on wiele lat po zejściu z list przebojów, mimo to zdołał wyprzedzić wiele współczesnych hitów przekraczając miliard wyświetleń.

Nastoletni duch

Kariera Nirvany zaczęła się w 1989 roku, kiedy to ukazał się ich pierwszy album Bleach. Sławę zdobyli jednak dopiero w 1991 roku, po wydaniu drugiej płyty zatytułowanej Nevermind. Zwłaszcza jeden utwór z tego albumu przyczynił się do zdobycia międzynarodowego rozgłosu. Teen Spirit był dezodorantem używanym przez ówczesną dziewczynę wokalisty zespołu. Koleżanka z innej grupy, Kathleen Hana, dla żartu napisała sprayem na ścianie hotelu Cobaina “Kurt Smells Like Teen Spirit”. Kurt Cobain żartu nie zrozumiał, bo nie znał tego dezodorantu, ale tekst spodobał mu się na tyle, że postanowił nadać taki tytuł jednej ze swoich piosenek. Dzięki niemu Nastoletni Duch przestał być tylko nazwą kosmetyku, a stał się hymnem pokolenia X.

Wieczny hit

To za jego sprawą na świecie zapanowała moda na muzykę grunge. Utwór ten, choć jest jednym z najważniejszych w historii muzyki, może się wydawać pozbawiony sensu. Słowa zdają się być dobrane przypadkowo. Sam Cobain lubił mówić, że napisał tekst w pięć minut na kolanie i nie ma on żadnego znaczenia. Tak na prawdę wiadomo, że przykładał ogromną wagę do swoich tekstów i żadne słowo nie znalazło się tu przypadkowo. Równie przemyślany i kultowy był teledysk do hitu Nirvany. Cheerleaderki z symbolem anarchii na piersi, stały się jednymi z ikon pokolenia. Nie da się przecenić wpływu jaki Smells Like Teen Spirit wywarł na muzykę i kulturę. Zagwarantował Nirvanie wieczną sławę. Miliard wyświetleń to dużo, ale ta liczba będzie rosnąć, bo takie dzieła nie przemijają nigdy.