Subiektywny ranking najlepszej muzyki filmowej

Muzyka filmowa
fot. Pixabay

Chociaż kino bez muzyki mogłoby istnieć, raczej nie wyobrażamy sobie takiej sytuacji. Muzyka filmowa podgrzewa atmosferę, wprowadza w melancholijny nastrój, oddaje dynamikę akcji… Poznajcie subiektywny ranking najlepszych soundtracków.

Dla ułatwienia wprowadziłam podział na soundtracki wyłącznie instrumentalne, orkiestrowe z częstym udziałem chóru oraz muzykę filmową w postaci piosenek, które usłyszymy nie tylko na wielkim ekranie, ale też w radiu.

Muzyka filmowa – część 1.

Gladiator (2000 r.)

Oscarowy film Ridley’a Scotta okraszony został kompozycjami Hansa Zimmera, który pojawi się tu jeszcze nie raz, oraz Lisy Gerard. Posłuchajcie trzech najlepszych utworów z filmu – Elysium, Honor Him i Now We Are Free.

Nietykalni (2011 r.)

Następnie słodko-gorzka historia oparta na faktach, którą dopieścił Ludovico Einaudi. Utwór Una Mattina to opowieść sama w sobie.

Incepcja (2010 r.)

Muzyka, którą stworzył Hans Zimmer do Incepcji to prawdziwy majstersztyk. Narastające tempo Time powoduje gęsią skórkę.

Cast Away – poza światem (2000 r.)

Jeden z moim zdaniem najlepszych soundtracków. Przez większość filmu panuje cisza (w kwestii ścieżki dźwiękowej oczywiście), jednak końcówka z odpływającym Wilsonem i tym utworem, autorstwa Alana Silvestriego, może rozczulić największego twardziela.

Władca Pierścieni (2001-2003 r.)

W tym miejscu musiałabym wkleić chyba cały soundtrack z wszystkich części Władcy Pierścieni, ponieważ każdy utwór Howarda Shore’a przywodzi mi na myśl tę niezwykłą podróż, w jaką zabrał nas Peter Jackson blisko 20 lat temu. Jeśli mam się zdecydować na jedną – będzie to ścieżka Shire Theme.

Forrest Gump (2001 r.)

Kolejny, sentymentalny utwór, który może ukłuć w serca miłośników muzyki filmowej. Mowa o Main Theme autorstwa Alana Silvestriego.

Gwiezdne Wojny (1977 – …)

Gwiezdna saga to także wiele dobrych utworów, jednak moje serce skradło szczególnie The Force Suite Johna Williamsa.

Harry Potter (2001-2011 r.)

Kolejny film mojego dzieciństwa i zapadająca w pamięć muzyka filmowa Johna Williamsa. Tę melodię zna chyba każdy…

Piraci z Karaibów (2003-2017)

Klaus Badelt i Hans Zimmer to autorzy tego niezwykle przejmującego dzieła, które zostało już scoverowane na setki sposobów – na pianinie, skrzypcach, w wersji techno, rock, czy też nuconej przez papugę.

Miasto 44 (2014)

W końcu zajrzyjmy na polskie podwórko. Hypnotixx Jimka to utwór wydawałoby się odrealniony względem powstańczej tematyki filmu. Dubstep i II Wojna Światowa? Jeśli ktoś miałby wymyślić takie połączenie, to tylko Radzimir Dębski.

Czas Honoru (2008-2014 r.)

Na koniec Czas Honoru. Chociaż to serial, a nie wielkie kino, to musiałam go tutaj umieścić. Bartosz Chajdecki, autor muzyki filmowej do tej produkcji TVP był dla mnie wielkim odkryciem. Szczególnie przez Powrót, który mogę zapętlać w nieskończoność.

Muzyka filmowa – część 2.

Gwiazd naszych wina (2014 r.)

Wielu artystów nagrało piosenki na potrzeby tego filmu, ale to Ed Sheeran i All Of The Stars jest moim faworytem.

-> Kontynuacja zestawienia na drugiej stronie