David Bowie – muzyczny geniusz

David Robert Jones urodził się 8 stycznia 1947 roku w Brixton w Londynie. Większość swojej młodości spędził w miasteczku Bromley. Już w wieku piętnastu lat założył swój pierwszy zespół. Nie odniósł jednak dużych sukcesów. Postanowił więc rozpocząć karierę solową. Aby nie być mylonym z liderem Monkees, Davy’m Jonesem, postanowił pracować pod pseudonimem. Tak powstał David Bowie – muzyczny geniusz.

Wiele wcieleń Bowiego

Najbardziej charakterystyczną cechą Bowiego była łatwość z jaką potrafił tworzyć i zmieniać wizerunek publiczny. Pierwszą postacią, jaką utworzył był Ziggy Stardust – androgyniczny kosmita, który przybył na Ziemię by zostać gwiazdą rocka. Wystąpił na jednym z najważniejszych albumów w historii muzyki rozwywkowej – koncepcyjnym The Rise And Fall of Ziggy Stardust and The Spiders from Mars, opowiadającym historię postaci granej przez Bowiego. Już rok później Stardust został zastąpiony kolejną postacią o imieniu Aladdin Sane, zmagającą się ze sławą i jej skutkami.  Sam muzyk określał go jako Ziggy po wizycie w Stanach.

david bowie muzyczny geniusz
David Bowie jako Ziggy Stardust w Top of The Pops w 1974, fot. AVRO/Wikimedia

Kolejną postacią graną przez Bowiego był Thin White Duke (Chudy, Biały Książę). Jest to najbardziej kontrowersyjne wcielenie artysty z powodu pro – faszystowskich wypowiedziach z tamtego okresu. Po odesłaniu Księcia na emeryturę postanowił nie grać więcej postaci i występować jako David Bowie.

Muzyczna innowacja

Pierwsze albumy Bowiego utrzymane były w stylistyce baroque pop i folk rocka. Kolejne płyty sięgały po takie gatunki jak hard rock czy art pop. Prawdziwa zmiana przyszła wraz z postacią Ziggiego Stardusta, bo to właśnie album z 1972 był jednym z pierwszych glam rockowych krążków. Okres glamu zakończył się po płycie Aladdin Sane, gdy artysta wszedł na terytorium soulu i rythm and blues’a. Kolejna postać, Chudy Biały Książę, przyniósł ze sobą powrót do art rocka i większej ilości eksperymentów.

Zmiana o 180 stopni nastąpiła w 1983, po wydaniu płyty Let’s Dance. Zawierający wyłącznie komercyjne utwory utrzymane w stylistyce post-disco i dance krążek stał się ogromnym sukcesem. Era dance nie trwała jednak długo, bo w 1987 nastąpił powrót do formuł art rockowych i dalszych eksperymentów. W takich formułach Bowie działał aż do końca i swojej ostatniej płyty, Blackstar.

Kariera aktorska

Oprócz muzyki Bowie był także aktorem, co wykorzystał tworząc swoje postaci. W ciągu swojego życia zagrał w ponad trzydziestu filmach. Zagrał główne role w filmach Człowiek, który spadł na Ziemię; Labirynt, Sekret pana Rice i Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence.

David Bowie – muzyczny geniusz

Bowie był artystą przez wielkie A. Muzyka którą tworzył i postaci które grał są dziś znane na całym świecie. Ciągle się zmieniał, eksperymentował. Był otwarty na wiele nowych pomysłów. Choć od jego śmierci minęły już cztery lata, pamięć o nim nie gaśnie. Mam nadzieję, że następne pokolenia również poznają, jak świetnym artystą był Bowie.