25. Top Wszech Czasów [wyniki]

25. Top Wszech Czasów
fot. facebook.com/Trojka.PolskieRadio

Pierwszego dnia roku cały świat najchętniej wypoczywa po hucznej imprezie sylwestrowej, nabierając sił na kolejny wymagający rok. Często towarzyszy temu wszechobecna muzyka. Dla wielu jednak ogromnym świętem jest trójkowa audycja, którą w 2019 roku słyszymy już po raz dwudziesty piąty – Top Wszech Czasów.

Chwilę po 9 znaczna część Polaków zasiada przy radioodbiorniku. To jest ten moment, kiedy nasz naród przez 12 godzin zgodnie słucha muzyki. W ciągu audycji od prowadzących, ale też i z facebookowych forów, dowiadujemy się, że Trójki słuchają Polacy z różnych zakątków świata. Tak muzyka łączy nas pierwszego stycznia. W ten sposób można celebrować Nowy Rok, ale też zrelaksować się, porozmawiać o muzyce i przypomnieć sobie najważniejsze utwory, jakie powstały przez lata. Cały dzień jedni zastanawiają się, który numer znajdzie się na pierwszym miejscu, inni próbują wytypować pierwszą trójkę czy też dziesiątkę.

Tegoroczny Top poprowadzili: Marek Niedźwiedzki, Piotr Baron, Piotr Stelmach oraz Piotr Metz. Panowie są nieodłącznym elementem tego święta muzyki. Nie są zwykłymi prowadzącymi, lecz głosami, które kojąco wpływają na słuchaczy i pomagają przebrnąć przez pierwszy dzień roku.

25. Top Wszech Czasów

Tegoroczne notowanie otworzył zespół A-HA z utworem Take On Me, na pięćdziesiątym miejscu uplasowała się Sinéad O’Connor w napisanej przez Prince’a piosence Nothing Compares To You. Najstarszy zagraniczny utwór z listy to House of the Rising Sun The Animals z 1962 roku, a najmłodszy to Again zespołu Archive z 2002 roku. Jeśli chodzi o polskie piosenki, najstarsza to Dziwny jest ten świat Czesława Niemena z 1967 roku, a najmłodsza Długość dźwięku samotności Myslovitz z 1999 roku. W zestawieniu najczęściej mogliśmy usłyszeć zespół Pink Floyd, bo ich utwory pojawiły się aż 8 razy. W Topie górowali wykonawcy zagraniczni, jednak polskie utwory usłyszeliśmy 14 razy, a pierwszy z nich pojawił się na 97. miejscu – Chłopcy z Placu Broni Kocham wolność, najwyżej notowany był Obywatel G.C w utworze Nie pytaj o Polskę – na 11 miejscu.

Notowanie – pierwsza dziesiątka

Trzeba przyznać, że w pierwszej dziesiątce wielkiego zaskoczenia nie było. Znalazły się w niej te same utwory, co w zeszłym roku. Jedynie pozycje niektórych z nich uległy drobnym roszadom. Pink Floyd z Wish You Were Here w 2018 było na pozycji piątej, The Doors z Riders On The Storm na czwartej, a Deep Purple z Child In Time na szóstej. I najważniejsze – w 2019 roku Queen zdetronizowało Dire Straits. Tym samym pierwsze miejsce należy do Queen i ich największego klasyka – Bohemian Rhapsody.

10. Metallica – Nothing Else Matters
9. King Crimson – Epitaph
8. John Lennon – Imagine
7. Archive – Again
6. Pink Floyd – Wish You Were Here
5. The Doors – Riders On The Storm
4. Deep Purple – Child In Time
3. Led Zeppelin – Stairway To Heaven
2. Dire Straits – Brothers In Arms
1. Queen – Bohemian Rhapsody

Pełne notowanie znajduje się na drugiej stronie -> Kliknij tutaj <-