Alhena: Dobre i polskie [recenzja]

Alhena: Dobre i polskie [Recenzja]

Szukacie dobrego polskiego zespołu? Takiego ze zdolną wokalistką? Takiego, który Was zaskoczy? To dobrze trafiliście! Poznajcie Alhenę! Alhena: Dobre i polskie [recenzja]!

Historia zespołu Alhena

Alhena to zespół z Bydgoszczy, który rozpoczął swoją działalność w 2010 roku. Zadebiutował w 2011 roku EPką, która spodobała się zarówno publiczności, jak i mediom krajowym (np.: Metal Hammer, Dystrykt Rocka czy Metal Side) oraz zagranicznym (np.: Dutch Progressive Rock Page, Progressive Area czy Background Magazine). Wydanie debiutanckiego albumu opóźniały liczne zmiany kadrowe grupy. Jednak ostatecznie krążek został wydany jesienią 2019 roku. Nosi tytuł Breaking the silence… by scream. Z kolei Alhenę obecnie tworzą: wokalistka Marta Bejma, klawiszowiec Piotr Pryka, gitarzysta Tomasz Bogulski, perkusista Piotr Grugel i basista Patryk Durko.

Zacznijmy od tego, że wokalistka, Marta od razu mnie urzekła swoim głosem – ma w sobie coś z wokalu Sharon den Adel (Within Temptation) i Simone Simons (Epica). Cudo!

Jeżeli chodzi o brzmienie, to tutaj grupa prezentuje się bardzo ciekawie. Na przykład Nemesis ma pewien klimat, który kojarzy mi się z Baśniami tysiąca i jednej nocy. Z kolei Every Time nasuwa delikatne skojarzenie z Delain. Innym wartym uwagi kawałkiem jest Golden Lie – początek przywodzi mi na myśl folk metalowe kapele. Pozytywnym zaskoczeniem był głos Damiana „Sfensona” Bednarskiego w Enough – nie spodziewałam się, a bardzo lubię takie wokale!

Jestem osobą, która z jednej strony lubi takie zespoły, jak Arch Enemy, Jinjer, a z drugiej –Within Temptation czy Amaranthe. Płyta Breaking the silence… by scream umiejętnie wpisała się w tę spokojniejszą stronę moich upodobań. Jest spokojna, ale nie za bardzo. Potrafi zaintrygować i zaskoczyć. Przyjemnie się jej słucha. Można się przy niej zrelaksować i nie jest monotonna, co, niestety, często się zdarza. Każda piosenka jest nieco inna, ale razem tworzą bardzo udany debiutancki krążek.

Osobiście jestem bardzo ciekawa dalszych poczynań Alheny, bo zapowiada się naprawdę obiecująco. Zdecydowanie warto się tym zespołem zainteresować, ponieważ mają dużo dobrego do zaoferowania! Tym bardziej, że grupa wkrótce chce rozpocząć nagrywanie drugiego albumu…