Jak nie promować albumu | Zeus – To Pomyłka. [Niesłusznie Zapomniani]

Zeus
Okładka albumu To Pomyłka.

Zeus i jego ostatni album, To Pomyłka. są najlepszym przykładem na to jak dobór singli wpływa na ostateczny odbiór całej płyty. Eksperymentalne Like Ra nie przyjęło się wśród słuchaczy i zniechęciło wielu z nich do sprawdzenia całości albumu. Bardzo dużo stracili.

Dlatego też chciałbym Wam o tym albumie przypomnieć i zachęcić do jego (może ponownego) sprawdzenia, rozpoczynając tym samym nową serię mojego autorstwa. Jako kryterium niedocenienia przyjąłem w tym wypadku wyświetlenia w serwisie YouTube. Żaden utwór z albumu Jest Super. nie zszedł z odsłonami poniżej pół miliona, natomiast, będące singlem z To Pomyłka. Okna Na Zachód nie pokonały bariery 200 000 wyświetleń. Zapraszam na pierwszy epizod Niesłusznie Zapomnianych.

Co poszło nie tak?

Ładnie całą sprawę ujął kiedyś Te-Tris, pisząc na swojej grupie: „Ktoś kto Zeusowi dobierał single powinien być grillowany w piekle singloselektorów:)) NIE PRZEŚPIJCIE TEGO ALBUMU MIŚKI.”. Like Ra było moim zdaniem możliwie najgorszym wyborem na singiel z całej płyty (a jest to sztuka przy składającym się z 15 utworów krążku). Jest to jedyny kawałek, który przy słuchaniu To Pomyłka. przewijam. Efekt nałożony na wokal, refren, niektóre rymy, które Zeus zastosował.. nie zagrało to dobrze. Jest to jednak margines jaki trzeba przyjąć zabierając się za słuchanie tego artysty. Bo oprócz najbardziej docenionego przez środowiska hip hopowe Nie Żyje., każdy dotychczasowy projekt łodzianina obfitował w różne eksperymenty muzyczne. Na To Pomyłka., limit wpadek razem z Like Ra został wyczerpany.

Zeus
Kadr z teledysku do utworu Kwiaty dla J.
Lepsza niż poprzedniczka

Pozostała część płyty to już Zeus w najlepszej formie i wydaniu. Po lekko truistycznym Jest Super, moją uwagę zwróciła przede wszystkim jakość liryczna. Zeus utrzymuje na całym albumie bardzo równą formę tekstową, nie szczędząc słuchaczom gierek słownych, follow-upów i innych ciekawych zabiegów stylistycznych. Obierane przez niego tematy, nawet jeśli momentami zakrawają o sztampę, są ugryzione w sposób, który mimo wszystko sprawia, że słuchamy tego, co Zeus ma do powiedzenia, z zainteresowaniem. Na To Pomyłka. utworami takimi jak Świetny Paweł, Kwiaty Dla J. czy fenomenalne Okna Na Zachód Zeus stawia się w gronie najlepszych tekściarzy w polskim rapie.

Nie boi się krytyki

Całość albumu mająca być zbiorem myśli łodzianina na rozmaite tematy jest spięta niejako klamrą w postaci otwierającego To Pomyłka, Kamilfornia. Chociaż refren w tym utworze nie należy do najlepszych, to sam kawałek broni się absolutnie każdą zwrotką, z czego przy trzeciej osobiście mam ciarki na plecach. Zeus odnosi się do wszystkich negatywnych komentarzy słuchaczy pod jego adresem, zawiedzionych Jest Super. Założyciel Pierwszego Miliona uświadamia im w sposób ironiczny, że ich chęć powrotu „starego Zeusa” to przywoływanie depresyjnych stanów jakie towarzyszyły mu podczas pisania Nie Żyje. co brzmi delikatnie śmiesznie. Zeus kpiąc z ludzi stawiających muzykę ponad dobrem artysty pokazuje, że nie boi się krytyki i chce na nią odpowiadać.

Zeus
Kadr z klipu do utworu Tetzuo
Self-Made Man

Warto pamiętać, że płyta wyprodukowana jest w stu procentach przez samego rapera. Jest to wyczuwalne poprzez poziom emocji w podkładach, który współgra wraz ze zmianą tonu w tekstach. Ta synergia świetnie działa na odbiór przez słuchacza. Choć bity są w większości stonowane, przysłowiowo, nie wchodzą jednym, a wychodzą drugim uchem. Tworzą całość z bardzo płynną nawijką. Zeus przypomina, że jest czołowym raperem na naszej scenie jeśli chodzi o flow.

Mogłoby być bezpiecznie, pewnie… ale po co?

To pytanie zdaje się zadawać sobie Zeus. Ma on tak naprawdę wszystko, by znajdować się w gronie najbardziej popularnych, a zarazem najbardziej szanowanych przez bardziej “wczutych” słuchaczy. Jednak na To Pomyłka. pokazuje, że stabilizacja nie jest dla niego. Dryfując po klimatach i eksperymentując jednocześnie przyciąga i odciąga wielu słuchaczy liczących na rzeczy w podobnej stylistyce jak ten jeden singiel, który akurat ich przywiódł do Zeusa. W efekcie zdarza się łodzianinowi wpadka, tak jak już wspominane przeze mnie wielokrotnie Like Ra będące kompletnym niewypałem. Aczkolwiek powinniśmy nauczyć się, że twórczość Zeusa jest bardzo zróżnicowana i pamiętać, że on sam pod względem możliwości jest w absolutnej topce w Polsce. Jeśli zrazimy się jednym singlem, może nas ominąć dużo dobrego.