Z TikToka na Spotify – artyści, którzy zasłynęli na TikToku

0
679
TikTok

Nie jest nowością, że żyjemy w erze social mediów. Praktycznie każdy ma konto na Facebooku czy Instagramie. Do grona największych aplikacji dołączył także wszystkim znany TikTok, gdzie użytkownicy wrzucają krótkie, humorystyczne filmiki. Jednak ten chiński gigant to nie tylko forma rozrywki – wśród milionów, jak nie miliardów nagrań, można znaleźć prawdziwe młode muzyczne perełki.

W 2021 TikTok pobił na głowę wszystkie inne aplikacje pod względem ilości pobrań. Zainstalowano go ponad 100 milionów razy więcej niż Instagrama, który w tym rankingu zajął drugie miejsce. Nic dziwnego więc, że każdy znajdzie tam coś dla siebie – od śmiesznych filmików, przez konta funkcjonujące jako pamiętniki, aż po przepisy kulinarne. Jednak na tej ogromnej platformie można natknąć się na młodych twórców, którzy tworzą muzykę, na którą warto zwrócić uwagę.

adaś.

adaś., a właściwie Adam Pasierb, publikuje na swoim tiktokowym profilu pod nazwą @yourfavoriteadam. Jego filmiki z pewnością można zaliczyć do tych z grupy humorystycznych. Jedną z jego serii było ocenianie nazw grzybów – tak, dobrze widzicie, ale to jest właśnie TikTok. Jednak śmieszki to nie wszystko, czego doświadczymy na koncie Adama. TikToker wspiera także różne akcje dobroczynne i charytatywne, jak na przykład krwiodawstwo czy promowanie akcji Pajacyk. Oprócz tego komentuje (a czasem wręcz krytykuje) złe zachowania innych TikTokerów i osób publicznych albo opowiada zabawne historie, które mu się przydarzyły, więc jest to prawdziwy miszmasz.

TikTok zapewnił mu nie tylko rozpoznawalność na tej platformie, ale również rozpoczęcie przygody z muzyką. W najpopularniejszej piosence Adama na Spotify – dessous – poruszona jest tematyka stanów lękowych i depresyjnych. Opowiada o zmaganiu się z problemami psychicznymi. Artysta nie zamiata tematu pod dywan i stara się wspierać osoby, których dotyczy ten problem. Mimo dosyć ciężkiej i poważnej tematyki, powstało prawie 12 tysięcy filmików z tą piosenką na TikToku.

Ostatni singiel, który wyszedł pod koniec czerwca – hors concours – zbiegł się z premierą utworu Dawida Podsiadły. Obie piosenki trafiły na playlistę na Spotify New Music Friday Polska. Niby nic nadzwyczajnego, przecież oprócz tych dwóch wykonawców było tam jeszcze sporo innych artystów, ale doszło do dość zabawnej sytuacji, o której Adam opowiada na jednym ze swoich TikToków:

@yourfavoriteadam

XDDD Sorry I’m just a dumb boy

♬ hors concours – adaś.

Cóż, czyli może możemy liczyć na duet Podsiadło x adaś. w przyszłości?

SynMojegoTaty

Pseudonim jest nieco… intrygujący. A kryje się pod nim Bartek Skrobisz, który również wywodzi się z TikToka, gdzie – podobnie jak adaś. – zamieszcza humorystyczny kontent. Prowadzi serię Jak wygląda Polska moich marzeń?, w której opowiada o rzeczach, które go w naszym kraju irytują. Oczywiście nie bez nuty komizmu.

Mimo że kolebką Bartka jest TikTok, nagrał on kawałek o otaczających nas social mediach i raczej nie jest to pozytywna ocena sytuacji.

Julia Pośnik

Julia Pośnik, na TikToku znana jako @juliaposio, w 2020 roku zadebiutowała piosenką Zakochałam się w nieznajomym, która stała się viralem. Popularna aplikacja okazała się strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o promowanie muzyki. Młoda artystka ma na swoim koncie już jeden album z 2021, który nosi tytuł Egoistka.

Jeśli mowa już o sukcesach Julii, to nie sposób nie wspomnieć o tym, że występowała między innymi na FEST Festivalu w 2021 roku, na którym zagrali także między innymi Mata, Bass Astral x Igo czy Bedoes. Na chwilę przed premierą Egoistki, została także wyróżniona przez Spotify poprzez wybranie do topowej dziesiątki artystów, których nie można ominąć, spośród 300 innych wykonawców z całego świata. Dzięki temu można było zobaczyć jej zdjęcie na nowojorskim Times Square, a przeczytać o Julii można było w magazynie Rolling Stone.

Wychodzi na to, że TikTok nie jest tylko głupim złodziejem czasuogłupiaczem. Oczywiście, jak w każdym przypadku, co za dużo, to niezdrowo, jednak pośród całego morza filmików, można znaleźć wartościowy kontent. Do takich przykładów możemy zaliczyć tych artystów, o których jeszcze będzie (lub już jest) głośno.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments