Wielka strata. Nie żyje Eddie Van Halen!

Edward Lodewijk Van Halen, założyciel legendarnej grupy Van Halen, przegrał trwającą 10 lat walkę z nowotworem gardła.

 
O śmierci muzyka poinformował na Twitterze jego syn, Wolfgang. To wielki cios dla całego świata muzyki. Rodzinie i przyjaciołom składamy wyrazy współczucia.
 

Młodość i początki kariery

Eddie van Halen urodził się w 1955 w Amsterdamie, jego rodzicami byli muzyk Jan van Halen i Eugenia van Beers. Wraz ze starszym bratem, Alexem, rozpoczęli naukę gry na pianinie. Niedługo później cała rodzina przeniosła się do Stanów, konkretnie do miasta Pasadena w Kalifornii. 
Eddie nigdy nie nauczył się czytać nut, często improwizował. Od 1964 do 1967 wygrywał konkursy pianistyczne organizowane przez Long Beach City College. Ostatecznie pianino nie było dla niego wyzwaniem. Gdy jego brat, Alex, kupił gitarę, młody Eddie zaczął grać na perkusji.
Pewnego dnia za zestawem perkusyjnym usiadł Alex. Zagrał solówkę z piosenki Wipe Out zespołu The Surfairs tak dobrze, że Eddie postanowił zmienić instrument. Od tego dnia Eddie uczył się grać na gitarze.
Pierwszym zespołem braci była grupa The Broken Combs. Grali często podczas przerw na lunch w Hamilton Elementary School w Pasadenie. Był to pierwszy raz gdy Eddie postanowił zostać profesjonalnym muzykiem

Van Halen i sukces

Zespół braci zdobywał coraz większą popularność. W 1972 bracia postanowili stworzyć nową grupę, którą nazwali Genesis. Gdy dowiedzieli się o brytyjskim Genesis postanowili zmienić nazwę na Mammoth, by ostatecznie skończyć na Van Halen. Wokalistą grupy został David Lee Roth – został przyjęty do zespołu jako posiadacz sprzętu nagłaśniającego. Ostatnim członkiem klasycznego składu był Michael Anthony, basista i wokalista jednego z lokalnych zespołów. 
W 1977 zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Bros. Debiut, zatytułowany po prostu Van Halen, stał się jednym z najpopularniejszych rockowych debiutów wszech czasów. Był jednocześnie uznawany za album hardrockowy i heavy metalowy. Eddie van Halen stał się jednym z najpopularniejszych gitarzystów lat 80. Spopularyzował tapping, technikę grania polegającą na uderzaniu strun palcami prawej ręki na podstrunnicy – Eruption było pierwszą solówką tego typu, która zainspirowała masy gitarzystów.  Van Halen osiągnął dużo sukcesów. Album 1984 w ciągu roku od wydania pokrył się platyną 5 razy. W 1992 zespół dostał nagrodę Grammy za album For Unlawful Carnal Knowledge. Grupa trafiała na szczyt Billboard Hot 100 aż 13 razy, a sam Eddie został uznany 5. ze 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów według czytelników magazynu Guitar World
 

Poza Van Halen

Jednym z pierwszych występów gościnnych Eddiego było Beat It z albumu Thriller Michaela Jacksona. Po tym współpracował z wieloma znanymi osobistościami ze świata rockowego: Brianem Mayem, Sammym Hagarem, Black Sabbath, Stevem Luthakerem (Toto) i legendarnym keyboardzistą Davidem Garfieldem.