Vüjekväsyl z nowym teledyskiem „Zostałeś wybrany”

Zdjęcie wykorzystane dzięki zgodzie Cantara Music

Warszawska grupa Vüjekväsyl opublikowała teledysk do kompozycji Zostałeś wybrany. Utwór pochodzi z wydanego w sierpniu czwartego albumu Żyjemy pod Wulkanem.

O zespole

Vüjekväsyl to zespół założony w 2012 roku przez członków zespołu Cytadela, jednego z najważniejszych zespołów nowofalowych na polskim rynku. Projekt miał pomóc realizować nowe pomysły muzyczne członków Cytadeli – Tomka Wasyłyszyna oraz Darka „Dyni” Dynowskiego, znanego m.in. z zespołu TZN XENNA. Owocem współpracy muzyków z innymi kolegami była pierwsza płyta zespołu pod tytułem 665 – trochę dowcipna, trochę nostalgiczna. Muzyka zespołu, oscylująca stylistycznie między punkiem, nową falą oraz kabaretowym performancem, szybko trafiła do serc odbiorców i zespół zagrał serię koncertów, a sama płyta miała bardzo dobry odbiór w mediach.

O nowej płycie

Nowa i czwarta płyta zespołu, Żyjemy pod Wulkanem, powstała w tym roku podczas pandemii. Muzyka na płycie łączy ciężkie gitarowe brzmienia typowe dla niezależnych zespołów europejskich z rozmachem produkcji nowofalowych zza Oceanu. W efekcie płyta odcina się od znanych z rynku rodzimego produkcji zarówno brzmieniem, jak i realizacją. Na płycie można usłyszeć bogaty zestaw instrumentów. Są tutaj zarówno gitary akustyczne, jak i ciężko przesterowane, rozbudowane partie syntezatorów oraz akustyczne pianino; ponadto rozbudowane harmonicznie partie wokali, w tym przetworzonych przez wokoder. Na płycie obok Tomka Wasyłyszyna grają znakomici instrumentaliści: perkusista Sławek Kazulak, klawiszowiec i pianista Adam Wasilkowski oraz debiutujący w zespole gitarzysta Michał Gagucki – muzyk awangardowy znany z poprzednich płyt Cytadeli oraz z projektu Orbita Żoliborz. Wśród zaproszonych do nagrań gości nie zabrakło rozpoznawalnych muzyków sesyjnych – na trąbce zagrał Daniel Kalamon, a głosu użyczyła Karolina Żuk.