Urodziny gwiazdy rocka – Thom Yorke

Dzisiaj wokalista kultowego zespołu Radiohead, Thom Yorke, świętuje swoje 52 urodziny!

Thom Yorke, znany przede wszystkim z bycia liderem zespołu Radiohead, 7 października świętuje swoje urodziny. Z tej okazji, życzymy mu wszystkiego najlepszego i dalszych sukcesów w karierze muzycznej.

Człowiek wielu talentów

Thom należy do artystów, których nie trzeba nikomu przestawiać. Ma wielki talent muzyczny, który prezentuje na scenie już od wielu lat. Gra głównie na gitarze elektrycznej, akustycznej oraz na fortepianie, ale również świetnie sobie radzi w graniu na perkusji czy gitarze basowej. Yorke jest artystą, który lubi eksperymentować. Nie pozwolił się więc zamknąć w ramach rockowego muzyka. Udowodnił to tworząc wspaniałe solowe albumy takie jak elektroniczne The Eraser, Anima i soundtrack do filmu Luci Guadagnino – Suspiria.

Wokalista Radiohead jest uważany za samotnika. Unika światła fleszy, nie chce być uznawany za celebrytę i trzyma się z dala od tego świata. Zdarzało mu się odmawiać rozmów z takimi topowymi gwiazdami muzyki jak Miley Cyrus czy Kanye West. Przyznał się również publicznie do faktu, iż cierpiał na depresję. Urodził się ze sparaliżowanym lewym okiem, na które przeszedł pięć operacji. W szkole, z powodu swojej inności, uchodził za typowego „wyrzutka”. Dopiero utworzenie zespołu sprawiło, że Thom odzyskał pewność siebie, a sen o zostaniu gwiazdą rocka, stał się rzeczywistością.

Młody rockman

Thom w wieku siedmiu lat dostał swoją pierwszą gitarę. Wtedy jego największą inspiracją był gitarzysta Brian May z zespołu Queen. Już jako 11-latek Yorke napisał pierwszą piosenkę dla swojego obecnego zespołu. Dorastając, stworzył z kolegami z Abingdon grupę On a Friday. Nazwa pochodzi od jedynego dnia, w którym młodzieńczy zespół mógł organizować próby.

Po ukończeniu szkoły Thom uległ wypadkowi, po którym trauma pozostała w nim na całe życie. Ujście negatywnych emocji związanych z przeżyciem tragedii, miał w swoich piosenkach min. Killer Cars.

W 1991 stworzony w czasach szkolnych zespół, przeżył swój renesans. Z młodzieżowego On a Friday muzycy przerodzili się w poważne Radiohead. Grupa podpisała wtedy kontrakt z wytwórnią Parlophone. Zespół pracował na sukces, natomiast Thom zmierzał do autodestrukcji. Zmienił swój wizerunek, zaczęły się jego problemy alkoholowe. Jednak to nie przeszkodziło zespołowi w zyskiwaniu coraz większej popularności. Piosenka Creep z debiutanckiego albumu Pablo Honey, sprawiła, że wszyscy usłyszeli o Radiohead.

W 1997 r. pojawił się najpopularniejszy album brytyjskiej grupy – OK Computer. To właśnie to wydanie sprawiło, że Radiohead stało się jednym  z wiodących zespołów rocka alternatywnego lat 90. Albumy zespołu osiągneły dużą sprzedaż, koncerty były wyprzedawane.

Niedługo później Yorke zafascynował się muzyką elektroniczną. Wpływy tej muzyki na twórczość zespołu są widoczne w kolejnych wydaniach Kid A z 2000 r. i Amnesiac z 2001. Później pierwszy z nich został uznany za najlepszy album 2000 roku według Rolling Stone.

Jednym z późniejszych ciekawych wydań, jest utwór Lotus Flower promujący ósmy album zespołu The King of Limbs. W teledysku do piosenki Thom wykonuje bardzo dziwny taniec, na którego zwrócili uwagę nie tylko fani zespołu. Teledysk zyskał miano „internetowego mema”.

Po latach Thom odważył się zrobić pierwszy krok w swojej solowej karierze. Jego autorska płyta The Eraser została nominowana do nagrody Mercury w 2006 r. i do nagrody Grammy w 2007 r.