Na polskiej scenie rockowej jest kilka bardzo wyraźnych postaci, które ciężko pominąć. Jedną z nich jest Tomasz Pukacki, znany szerszej publice jako Titus z Acid Drinkers. Na dorobek tego muzyka składa się jednak o wiele, wiele więcej grup.
Sto lat, Titus!
Tomasz Pukacki urodził się 9 sierpnia 1967 w Poznaniu. Jego pseudonim pochodzi od człekokształtnego bohatera komiksów Henryka Chmielewskiego – Tytusa de Zoo. Od małego interesował się muzyką. Swoją przygodę zaczynał jako perkusista, niestety brakło mu instrumentarium. Postanowił więc zostać wokalistą, gdyż, jak sam twierdził – mają więcej zdjęć w gazetach. W latach nauki w technikum założył zespół Los Desperados, w którym działał Robert Litza Friedrich. Następnym krokiem była współpraca z Darkiem Popcornem Popowiczem, z którym w 1986 poszli na koncert Iron Maiden. Postanowili jednak sprzedać swoje bilety, a za zdobyte pieniądze kupić tani alkohol. Stąd wzięła się nazwa Acid Drinkers – kwasożłopy.
Te trudniejsze chwile…
Zespół w składzie Titus, Popcorn, Litza i Maciej Ślepy Głuchowski (perkusja) rozpadł się po kilku miesiącach. Powodem było powołanie Pukackiego do wojska. Nawet odbywając służbę nie przestawał myśleć o karierze. W międzyczasie Litza dołączył do poznańskiej grupy Turbo. Pokazał kilku producentom demo Acid Drinkers, co sprawiło że zaraz po odbyciu służby przez Titusa zespół mógł wkroczyć do studia. Zarejestrowano wówczas płytę Are You a Rebel?, która w Polsce ukazała się pół roku po premierze angielskiej. Niedługo później zespół miał ruszyć w trasę po Europie. Niestety, problematyczne okazało się zdobycie wiz. Jak wyjaśniał Tomasz Dziubiński, ówczesny manager – wizę Hiszpańską dostaniemy jak pokażemy francuską tranzytową, a Francuzi mówią: damy wam tranzytową jak pokażecie bitą hiszpańską.
Mimo braku popularności za granicą Drinkersi dzięki charakterystycznemu stylowi zdobyli rzeszę fanów w Polsce.
Bogaty dorobek artystyczny
Oprócz Acidów Titus udzielał się w wielu różnych grupach. Pierwszą był rockowy zespół braci Chrzanowskich (Hey, Wilki), Albert Rosenfield, do którego dołączył w 1994. Wydali dwie płyty: The Best Off… oraz Twin Pigs. Następnym pobocznym zespołem był thrashowy Virgin Snatch, gdzie Titus zajął się tylko basem. Jako instrumentalista pojawił się także na płycie Demonologic zespołu Homo Twist. Kolejnym projektem był powstały w 2012 zespół Anti Tank Nun. Z początku miał być tylko jednym nagraniem z 14-letnim gitarzystą Igorem Iggym Gwaderą, rozrósł się jednak do rozmiarów pełnej płyty.
Titus wydał także płytę solową, jako Titus’ Tommy Gunn. Album zatytułowany La Peneratica Svavolya ukazał się w 2009 i charakteryzuje się mocnym, thrashowym brzmieniem. Oprócz wielu zespołów na swoim koncie ma współpracę z Małgorzatą Ostrowską, Nagłym Atakiem Spawacza, Kazikiem Staszewskim, grupami Killjoy i Golden Life.
Szerszej publice Pukacki znany jest jako juror programów telewizyjnych – Bitwa na Głosy i Śpiewajmy Razem. All Together Now. Jest też częstym gościem Woodstockowego ASP.
Titus jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci polskiego metalu. Z okazji urodzin życzymy mu wielu lat dalszego grania i kreatywności, a także zdrowia i pogody ducha. Sto lat, Titus!