Miłość, sława i skandale Evelyn Hugo

Miłość, sława i skandale Evelyn Hugo
fot. Agnieszka Szachowska

Szukacie wciągającej historii? Pełnej emocji? Z bohaterami z krwi i kości? Opowieści, która jest materiałem na film? To dobrze trafiliście… Miłość, sława i skandale Evelyn Hugo

Monique Grant ma 35 lat i jest dziennikarką w prestiżowym magazynie. Jej marzeniem jest wydać własną książkę. Któregoś dnia los się do niej uśmiecha – jej szefowa przekazuje jej, że ma przeprowadzić wywiad z Evelyn Hugo – niekwestionowaną gwiazdą, bożyszczem kino maniaków, kobietą o wielu sekretach. Mało tego – sama Evelyn żąda, aby mogła udzielić wywiadu właśnie Monique. Kiedy kobiety się spotykają, okazuje się, że aktorka wcale nie chce jedynie udzielić wywiadu. Chce opowiedzieć dziennikarce swoją prawdziwą historię, która może zostać opublikowana jedynie po śmierci aktorki. Evelyn zdradza Monique swoją przeszłość, która pełna jest biedy, dyskryminacji, kłamstw i poświęceń. Ale też miłości, sukcesów i radości.

Dlaczego wielka gwiazda filmowa wybrała mało znaną dziennikarkę? Jakie tajemnice skrywa Evelyn? Co takiego zrobiła? Jaką drogę musiała przejść, żeby stać się bogatą, sławną i wpływową kobietą? Kogo naprawdę kochała? Czy Monique spełni swoje marzenie? Czy ta historia zakończy się tylko wywiadem, a może czymś więcej?

Feministyczna strona Siedmiu mężów Evelyn Hugo

Siedmiu mężów Evelyn Hugo jest książką zaangażowaną społecznie. Przede wszystkim z powodu swojego feministycznego wydźwięku. W Hollywood tamtych czasów kobieta była postrzegana przez pryzmat swojego ciała i tego, z kim jest. Wytwórnie aranżujące randki aktorek z aktorami pod publiczkę, nie liczenie się z uczuciami aktorów, traktowanie ich jak towar. Społeczeństwo milczące na temat przemocy wobec kobiet i uważanie, że te mają najpierw być żonami i matkami, a dopiero później – aktorkami. Evelyn jest kobietą, która się na to nie zgadza. Nie pozwala innym kierować swoim życiem – zawsze bierze sprawy w swoje ręce. W świecie zdominowanym przez mężczyzn Hugo jest kobietą zdecydowaną zrobić wszystko, co konieczne, żeby utrzymać się na powierzchni. Nie pozwoli sobie odebrać tego, co osiągnęła. Będzie kłamać tabloidom, brać ślub tylko po to, żeby ściągnąć widownie do kin albo imprezować gdzieś jedynie dla zdjęcia w gazecie.

Motyw LGBT

Drugi powód, dla którego Siedmiu mężów (…) jest powieścią zaangażowaną społecznie, jest wątek LGBT. Jenkins Reid przedstawia sytuację osób nieheteronormatywnych tamtych czasów i to, jak za związek z osobą tej samej płci można stracić wszystko. Przyjaciół, pieniądze, sławę, szacunek , a nawet bezpieczeństwo. Jak dwie kobiety muszą się ukrywać, żeby nikt się nie dowiedział, że łączy je coś więcej, niż przyjaźń. O tym, że można trafić do więzienia za związek nieheteroseksualny. O tym, że miłość do osoby tej samej płci uważana jest za zboczenie. W tym wszystkim obserwujemy działania Evelyn, która dla ukochanej kobiety uknuje intrygę, aby wpuścić prasę w maliny. Aby chronić swój związek, zrobi niemalże wszystko. Nie zawsze z dobrym skutkiem…

Bohaterka jedna na milion

Evelyn jest kobietą zdecydowaną osiągnąć wszystko, co chce. Jest piękna i atrakcyjna, a przy tym wie, jak użyć swoich atutów, żeby dostać to, czego pragnie. Nie ma oporów przed traktowaniem małżeństwa jako karty przetargowej. Przed kłamaniem i manipulowaniem. Robi wiele rzeczy nagannych moralnie, po to, aby utrzymać się na szczycie i zachować to, na co tak ciężko i długo pracowała. Jednak nadal potrafi być kochająca wobec swoich bliskich i zastosuje wszystkie możliwe chwyty, żeby chronić tych, których kocha. Nie pozwala przypadkowi kierować swoim losem, tylko sama rozdaje karty.

Poza informacjami, jak postępuje Evelyn i jak się  z tym czuje, Reid podaje nam powody, dlaczego jej bohaterka jest, jaka jest. Dzięki temu Evelyn Hugo jest postacią, wobec której trudno pozostać obojętnym. Można ją lubić, można jej współczuć, można jej nie znosić, można ją potępiać. Jednak jest absolutnie nietuzinkową bohaterką, która zdołała w błyskawicznym tempie skraść mi serce!

Pozostałe atuty Siedmiu mężów Evelyn Hugo

A skoro już przy tym jesteśmy, to warto zaznaczyć, że postacie z tej książki absolutnie nie są traktowane po macoszemu. Taylor Jenkins Reid tworzy osobowości z krwi i kości, których się lubi, albo nie. Żadna z nich nie jest płaska ani nijaka – o każdej można powiedzieć chociaż kilka słów.

Siedmiu mężów Evelyn Hugo jest historią, przez którą się płynie. To jest ten typ historii, która wciąga jak czarna dziura już od pierwszych stron. Angażuje czytelnika całkowicie i aż żal choć na chwilę odkładać tę książkę.

Taylor Jenkins Reid nie tylko opowiada fantastyczną historię, którą się czyta jednym tchem. Porusza kwestie, które przez tyle lat nie zmieniły się aż tak bardzo, jakby wielu z nas by sobie życzyło. Kreuje cudownych bohaterów, których losy bawią, szokują i wzruszają do łez! Siedmiu mężów Evelyn Hugo to rewelacyjna pozycja nie tylko dla fanów Hollywood! Ale również dla tych, którzy lubią książki mówiące o rzeczach uniwersalnych, z wyrazistymi postaciami i takie, które czyta się z ogromną przyjemnością!