Tegoroczny Spring Break w innej odsłonie

Spring Break 2020

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował odwołanie lub przeniesienie wielu koncertów i festiwali muzycznych na całym świecie. Dotyczy to również poznańskiej imprezy Spring Break – pierwotnie wszystko odbyć się miało w kwietniu, a później we wrześniu. Jednak w ostatnim dniu lipca poznaliśmy prawdopodobnie ostateczną wersję.

Nowa formuła

Głównie chodzi o Poznań. Organizatorzy festiwalu chcą wesprzeć lokalną branżę muzyczną, dlatego zamiast znanej nam wszystkim formuły – będzie coś innego. Oznacza to, że wesprą poznańskich artystów oraz animatorów. Rzecz jasna, kluby muzyczne również się liczą. Najlepiej na ten temat wypowiedział się Łukasz Minta z fundacji Fast Forward:

Festiwal nie ma szansy odbyć się w dotychczasowej trzydniowej formule. Wybraliśmy wariant hybrydowy: koncerty odbywać się będą dwa razy w tygodniu, od września do listopada i będą dostępne zarówno online, jak i dla dozwolonej liczby widzów na żywo. Co najważniejsze – wszystkie odbędą się w Poznaniu. Kluby muzyczne przez lata nie tyle gościły, co wręcz współtworzyły festiwal. Obostrzenia premiują dziś miejsca największe, mogące pomieścić duże widownie. Ideą Spring Breaka nigdy nie były koncerty halowe, a dzisiejsza sytuacja jest najtrudniejsza dla najmniejszych klubów. Dlatego środki z miasta poprzez festiwal trafić mają właśnie do tych miejsc.

Wsparcie artystyczne dla Poznania

Również Marcin Kostaszuk, wicedyrektor Wydziału Kultury UMP, powiedział kilka słów odnośnie imprezy:

Wspólnie odpowiemy na potrzebę wzmocnienia kompetencji lokalnych organizatorów i artystów. Spring Breakowi towarzyszyć będzie program edukacyjny, który zaowocuje „Atlasem dla kultury online” – specjalnym, bezpłatnym podręcznikiem wspierającym działania internetowe. Poprzednie wydania Atlasu odpowiadały na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Dziś, gdy prawdopodobne są kolejne fale epidemii, chcemy wesprzeć poznańską branżę kulturalną w przygotowaniach do profesjonalnych działań internetowych.

Informacje końcowe

Jeszcze w tym miesiącu poznamy listę klubów, daty koncertów i skład wykonawców, którzy wystąpią na tegorocznej, specjalnej edycji Spring Breaka. Ponadto, można oddawać swoje karnety i ubiegać się o zwrot pieniędzy – jednakże warto pamiętać, iż ten, kto zostawi bilet, będzie mógł go spokojnie wykorzystać w roku 2021.

Co sądzicie o tej odsłonie?