Szwajcaria zwycięzcą Eurowizji 2024

0
15

Nemo z utworem The Code daje zwycięstwo Szwajcarii w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji.

W nocy z sobotę na niedzielę poznaliśmy nowego zwycięzcę Eurowizji 2024. Już po raz siódmy gospodarzem imprezy była Szwecja, dzięki wygranej Loreen w ubiegłym roku. Tegoroczna edycja konkursu była jedną z najbardziej kontrowersyjnych do tej pory. Jednym z powodów była dyskwalifikacja reprezentującego Holandię Joosta Kleina, przez co w finale Eurowizji udział wzięło nie 26, a 25 reprezentantów. Spore kontrowersje wywołało również uczestnictwo reprezentantki IzraelaEden Golan, której podczas występów towarzyszyło buczenie i propalestyńskie okrzyki publiczności.

Triumf Szwajcarii

Nemo ze Szwajcarii zdecydowanie był faworytem jurorów. Po głosowaniu jurorów z 37 krajów Szwajcaria znajdowała się na szczycie, gromadząc w sumie 365 jurorskich punktów. Jak to zawsze ma miejsce na Eurowizji decydujący głos należał do publiczności. Dzięki głosom publiczności dużo zyskała Ukraina, która wskoczyła na 3. miejsce całego konkursu. Zwycięzcą televotingu był reprezentant Chorwacji, jednak nie dało mu to zwycięstwa i zajął ostatecznie 2. miejsce. Nemo uzyskał od publiczności 226 punktów, co wystarczyło na triumf w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Dziękuję bardzo, mam nadzieję, że ten konkurs trwać będzie przy swoich podstawowych założeniach pokoju i miłości dla wszystkich ludzi

Nemo po odebraniu zwycięskiej statuetki

Kim jest Nemo?

Nemo urodził się w 1999 r. w Biel Szwajcarii, od 2021 r. mieszka w Berlinie, zaś rok temu ogłosił, że jest osobą niebinarną. Co może zaciekawić polskich fanów zwycięski utwór reprezentanta Szwajcarii The Code jest współprodukowany przez dwóch Polaków: Wojciecha Kostrzewę i Nikodema Milewskiego. Jak możemy przeczytać na stronie Eurowizji muzyka Nemo porusza takie tematy jak tożsamość płciowa, zdrowie psychiczne i poszukiwanie swojego miejsca w świecie.

Ostateczna punktacja w finale Eurowizji 2024

  1. Szwajcaria – 591 pkt (238 pkt od telewidzów)
  2. Chorwacja – 547 pkt (327 pkt od telewidzów)
  3. Ukraina – 453 pkt (307 pkt od telewidzów)
  4. Francja – 445 pkt. (227 pkt od telewidzów)
  5. Izrael – 375 pkt. (323 pkt od telewidzów)

Luna w pierwszym półfinale

Zostały również ogłoszone wyniki pierwszego i drugiego półfinału. Reprezentantce Polski – Lunie niestety nie udało się przejść do finału. Zajęła ona 12. (na 15 wykonawców) miejsce i uzyskała 35 punktów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments