Loreen wygrywa Eurowizję 2023! To już siódme zwycięstwo Szwecji!

0
335
Loreen
fot. Corinne Cumming/ EBU

Eurowizja 2023 już za nami. Po zsumowaniu głosów jury i widzów na pierwszym miejscu znalazła się reprezentantka Szwecji.

Eurowizja 2023  

W sobotnim finale Eurowizji 2023 nie brakowało emocji. Na scenie zaprezentowało się 26 uczestników i każdy z nich marzył o zwycięstwie. Jurorzy mieli jednak swoją faworytkę – w ich głosowaniu najwięcej punktów zyskała Loreen ze Szwecji. 15 z 36 państw przydzieliło jej 12 punktów. Tym samym zyskała ich 340 i uplasowała się na pierwszym miejscu. Tuż po niej najwięcej punktów od jurorów otrzymał Izrael, Włochy, Finlandia i Estonia. Polska dostała zaledwie 12 punktów, zyskując 24 miejsce. 

W głosowaniu widzów punktacja była zupełnie inna. Polska znalazła się na 8. miejscu w ich głosowaniu, co po zsumowaniu z punktacją jury przełożyło się na 19. miejsce. Największą popularnością wśród widzów cieszył się Käärijä z Finlandii. Otrzymał aż 376 punktów, co na chwilę przeniosło go na szczyt tabeli. Szwecja otrzymała 243 punkty, tym samym spychając rywala na drugie miejsce. Loreen wygrała z łączną liczbą 583 punktów. Drugie miejsce zajął Käärijä z wynikiem 526 punktów, a na końcu podium uplasował się Izrael z 362 punktami.  

fot. eurowizja.org

Dwukrotne zwycięstwo  

Zwycięstwo Loreen to nie pierwszy sukces wokalistki w Konkursie Piosenki Eurowizji. 10 edycji konkursu wcześniej podbiła serca Europejczyków utworem Euphoria. Tym samym stała się drugim artystą, który w historii Eurowizji zajął pierwsze miejsce więcej niż jeden raz. Pierwszym dwukrotnym zwycięzcą był Johny Logan z Irlandii, który wygrał w 1980 roku (utwór What’s Another Year) i w 1987 roku (utwór Hold Me Now).

Sukcesy Szwecji na Eurowizji 

Szwecja dołączyła do Konkursu Piosenki Eurowizji w 1958 i od tamtej pory odniosła w nim wiele sukcesów.  W ciągu 62 edycji, w których Szwecja wystawiała reprezentanta, aż 43 razy znaleźli się w pierwszej dziesiątce, z czego 27 razy w pierwszej piątce! Z tego wyniku aż 7 występów to występy zwycięskie! Najpopularniejszym szwedzkim zwycięzcą jest oczywiście zespół ABBA, który wygrał w czasie 19. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1974 roku. Utwór Waterloo do tej pory jest światowym hitem. Drugim sukcesem na skalę światową jest wygrana Loreen z 2012 roku. Piosenkę Euphoria  do tej pory możemy usłyszeć w radiowych stacjach.  

Pełna lista zwycięskich występów Szwecji: 

1974 – ABBA – Waterloo 
1984 – Herreys – Diggi-Loo Diggi-Ley 
1991 – Carola – Fångad av en stormvind
1999 – Charlotte Nilsson – Take Me To Your Heaven 
2012 – Loreen – Euphoria 
2015Måns Zemerlöw – Heroes 
2023 – Loreen – Tattoo 

Można powiedzieć, że Szwedzi mają niewątpliwy talent do Eurowizyjnych występów, które publiczność uwielbia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments