Sto lat, Cristina Scabbia!

Wokalistka Cristina Scabbia obchodzi dzisiaj (6 czerwca) urodziny. Sto lat! Czego o niej nie wiecie?

Cristina i Lacuna Coil

Cristina Adriana Chiara Scabbia urodziła się 6 czerwca 1972 roku w Mediolanie we Włoszech. Jest wokalistką włoskiego zespołu Lacuna Coil, który wykonuje gotycki metal.

Zajmuje się nie tylko śpiewaniem, ale również pisaniem tekstów. Napisała dla Lacuny Coil takie piosenki, jak: A Current Obsession, Falling Again, Nothing Stands In Our Way, Save Me czy Ultima Ratio.

Wraz z kolegą z zespołu, Andreo Foletti napisała tekst do Aeon, Heaven’s A Lie i Within Me.

Ciekawym przypadkiem w twórczości Lacuny Coil jest kawałek Trip The Darkness. Poza współudziałem w pisaniu tekstu Cristina miała również swój wkład w komponowanie. Poza nią ten utwór tworzyli Andreo Foletti, Marco Biazzi (gitarzysta grupy w latach 1999-2016), Marco Coti Zeltai (muzyk i współzałożyciel LC) Don Gilmore (amerykański producent muzyczny, który pracował m.in. z Linkin Park, Kornem czy Avril Lavigne), Cristiano Migliore( gitarzysta grupy w latach 1998-2014) oraz Cristano Mozzati (perkusista grupy w latach 1998-2014).

Wśród artystów, u których piosenkarka wystąpiła gościnnie, znaleźli się: Epica, Tarja Turunen, Megadeth, Wednesday 13 czy Apocalyptica.

Wyróżnienia Cristiny

W 2006 roku znalazła się na 94 miejscu na liście 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader. W tym samym roku zdobyła nagrodę Metal Hammer Golden Gods Awards w kategorii Icon. 4 lata później została nominowana do nagrody Revolver Golden Gods Awards w kategorii Hottest Chick In Metal, a dekadę później – do nagrody The Epiphone Revolver Music Awards w kategorii Best Vocalist.

Pojawiła się w filmach Over The Madness oraz Dude! Where’s My Music? (w obydwu zagrała samą siebie).

W 2018 roku była trenerką w The Voice Of Italy. Wraz z Vinnie Paulem (Pantera) współtworzyła dział z poradami w magazynie rockowym Revolver.

W rozmowie z Fuse w 2012 roku Crisitna przyznała, że jej muzycznym guilty pleasure jest twórczość Lady Gagi i taneczna muzyka lat.80.

Lacuna Coil w Polsce

Ostatnia płyta Lacuny CoilBlack Anima ukazała się 10 października 2019 roku. Z kolei 10 grudnia tego samego roku grupa zagrała koncert w krakowskim klubie Kwadrat. Byli specjalnymi gośćmi podczas koncertu Eluveitie. Supportem obydwu zespołów byli Infected Rain.