Okaleczony Ozzy Osbourne w kampanii Peta

Okaleczony Ozzy Osbourne w kampanii PETA! Książę Ciemności mówi „Nie!” okaleczaniu zwierząt i pozuje z krwawiącymi palcami.

Na plakacie Ozzy ma obcięte palce, a samo zdjęcie nosi podpis „Never declaw a cat” (ang. Nigdy nie obcinaj kotu pazurów) oraz „It’s an amputation. Not a manicure” (ang. To jest amputacja, nie manicure).

Czym jest Peta?

Dla tych, którzy nie wiedzą – Peta to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz ochrony zwierząt. Skrót wziął się od nazwy People for the Ethical Treatment of Animals (ang. Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt).  Peta zachęca m.in. do przejścia na weganizm (a na pewno do rezygnacji z jedzenia mięsa), rezygnacji z kupowania kosmetyków testowanych na zwierzętach i ubrań wykonanych z materiałów odzwierzęcych, bojkotowania zoo oraz cyrku,itd.

Kontrowersyjni obrońcy zwierząt

Peta słynie z kontrowersyjnych i nieco ekstremalnych działań. Zalicza się do nich m.in. demonstracja, podczas której aktywiści nie tylko stali z transparentami, ale również część z nich „zapakowana” w plastikowe opakowanie i wysmarowana sztuczną krwią leżała na chodniku i wcielała się w mięso, które można zakupić w sklepie. Innym przykładem są nagie aktywistki chodzące z transparentami głoszącymi, że „Wolą chodzić nagie, niż ubrać futro”. Kampania z Ozzy’m jest kolejnym ostrym sprzeciwem wobec przedmiotowego traktowania zwierząt.

Peta w ten sposób protestuje przeciwko praktyce usuwania kotom pazurów, czyli tzw. deklawaniu, a tym samym – okaleczaniu tych czworonogów.

Ta praktyka jest zabroniona w Polsce, jednak nadal często spotykana, na przykład w Japonii, Anglii czy Stanach Zjednoczonych. Pierwszym stanem, który zabronił tej absolutnie krzywdzącej praktyki, jest Nowy Jork – stało się to latem 2019 dzięki działaniom gubernatora Andrew Cuomo.

Zdaniem Ozzy’ego i Pety, jeśli kanapa jest dla Ciebie ważniejsza od twojego kota, to nie zasługujesz, aby być jego właścicielem. Obydwa podmioty wskazują również, że znacznie lepsze od okaleczania czworonogów jest zainwestowanie w drapak.

Ozzy nie jest jedyną gwiazdą, która zaangażowała się w działania Pety. Wśród nich znalazła się m.in. Doro, Joaquin Phoenix (znany z filmu „Joker”), Angela Gossow (wcześniej wokalistka Arch Enemy, obecnie ich menadżerka) oraz Alissa White-Gluz (ex-Agonist, obecnie Arch Enemy).

Najnowsza płyta Ozzy’ego Osbourne’a – Ordinary Man ukaże się 21 lutego 2020. Będzie to pierwsza od 10 lat płyta Księcia Ciemności. Krążek promują single Straight to Hell, Under the Graveyard oraz tytułowy duet z Eltonem Johnem.